Gerçek Bir Lider: Jose Mourinho


Gerçek Bir Lider: Jose Mourinho

Dünyanın en karizmatik, en fenomen ve en oldukça başarılı futbol adamı Jose Mourinho’nun başarı sırrı ne, kimler yardımıyla bu günlere geldi, ne sebeple erkenden futbolculuğu bıraktı, önderlik yeteneklerini ve hakkındaki pekçok suali yazımda masaya yatıracağız…
Jose Mourinho 26 Ocakta 1963’te Portekiz’in Setubal şehrinde doğdu. Futbolcu bir ailenden iştirak eden Jose, babası ve dedesi benzeri futbolcu olmak istiyordu. Setubal’da farklı futbol okullarına gitti. 17 yaşında Rio Ave takımına taşıma oluyor. 24 yaşına civarı Belenense, Sesimbra ve Comercio benzeri düşük seviyedeki takımlarda top koşturdu. Bu takımlarda Jose’nin beklediği noktaya gelmesi zordu. Bu Gibi bir kariyerinden tatmin olamayacağını farklılık edip etkin futbolculuğu bırakma sonucuna vardı.
Kariyerli bir futbolcu olamayacağını anlayınca alıştırman olmak amaçlı çalışmalara başladı. Annesinin bütün karşın çıkışlarına nazaran Lizbon Teknik Üniversitesi’nin spor bilimleri akademisine kaydoluyor.5 senelik eğitim sonrasında vücut kursu diploması aldı.Koçluk dersleri aldığı sırada İngilizcesini de üretti.
1990’da bir zamanlar kendisinin de oynadığı Setubal’un çocuk takımından iştirak eden antrenörlük önerisini kabul buyurdu ve antrenörlük macerası da başlamış oluyor. Sonrasında Estrela Amadora’da destekçi antrenörlük inşa etti.
Jose Mourinho’nun yaşamını değiştiren ve belki de onu bugünlere getiren macerası başlatan teklif 1992’de geldi. Sporting Lizbon’un başına geçtiğimiz Boby Robson onu hem bir tercüman hem bir de destekçi alıştırman olarak yanına aldı. Az zamanda yetenekleri ve kişiliği ile Robson’nın hürmet, sevgisini kazandı. Robson ile Sporting Lizbon, Porto ve Barcelona’da çalıştı. Sonrasında Barcelona’da Van Gaal’ın yardımcılığı anında ardından da Benfica’da Jupp Henyckess’in yardımcısı oluyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.