Gıda Desteği Reklamlarına Hüküm Yağdı


Gıda Desteği Reklamlarına Hüküm Yağdı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetim Evrensel Müdürlüğü Reklam Heyeti, nihai zamanlarda yükselen yakıntılar ve müracaatlar üst kısmına, muhtevanında bitkisel bileşenler yer alan ve ‘gıda desteği’ ismi altında ithal edilen ya da yurtiçinde üretilerek piyasaya getirilen ürünlere karşı reklamları mercek altına aldı.

Reklam Heyeti, gıda desteği ismi altında piyasaya getirilen çeşitli ürünlerin örtülü reklamını yaptığı gerekçesiyle 2 tv kanalına toplamında 325 bin 444 TL yönetimsel ücret cezası verdi. Kurul, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı nitelikteki gıda desteği ürünü reklamları yapan 10 firmaya de yönetimsel yaptırımlar uygulanmasını kararlaştırdı.

Örtülü reklamlardan ötürü Dr. Mustafa Eraslan’ın katıldığı ‘Doktorunuz Sizinle’ isimli sıhhat programının 4 çeşitli kısmından ötürü Kadırga TV isimli kanalın sahibi meydana gelen Öz Karadeniz Tv ve Radyo Yayım AŞ’ye 29 bin 580 TL, yeniden Dr. Mustafa Eraslan’ın misafir meydana geldiği Kısa Mesaj TV’de yayınlanan benzer isimli programın 4 çeşitli bölümü amaçlı Ortada Anadolu Kısa Mesaj Tv ve Radyo Yayım AŞ’ye 295 bin 864 TL yönetimsel ücret cezası verildi. Kurul bununla birlikte mevzubahis reklamları durdurma cezası verilmesini de kararlaştırdı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.