Gıda Sektörüne Evrensel Bakış


Gıda Sektörüne Evrensel Bakış

Gıda ve içecek sanayine en fazla katkıda yer alan imalat dalları sebze ve meyve, süt mahsulleri, unlu mamuller ve içecek sektörleridir. Bu sektörler, toplamında satışın, imalat katma değerinin ve istihdam hacminin kocaman bir kısmını de oluşturmakla birlikte; gıda sektörü birey sıhhatini doğruca olarak etkileyen ve tüketici nezdinde memnuniyet ya da yetersizlik mevzubahis meydana geldiği vaziyetlerde nihai derece çabuk etkileşim gösterebilen bir sektördür. Durum bu şekilde olunca; Ürettiğimiz ürünlerin kalite, hijyen, birey sıhhatine tesirleri, fiyatı benzeri çok konuda güvenilen bir ad ismi altında üretilip indirilmeye sunulması ne derece mühim ise getirilen ürünlerin tekel hakkından yararlanabilmek amaçlı üretilen ürünlerimizin her birinin marka tescil haklarının korunması, patent tescillerinin inşa edilmesi ve ürün ambalaj ve görselliğinin dizayn tescili ile korunması bununla birlikte, sınaî mülkiyet alanında meydana gelen ticari savunma kriterleri konusunda birlikte doğabilecek taklit ya da ticari hak tecavüzleri dair da bilgilendirmek ve firmalarımızı savunma altına almak nihai derece mühimdir.
Ülkemizde sektörler arasındaki markalaşma bilinci ve bu hususta gösterilen hassasiyeti değerlendirdiğimizde gıda ve içecek sektörü bütün sektörlerin üstünde önce sıra yer almakla birlikte öbür sektörler ile içinde da nihai derece kocaman farklar oluştuğu gözlemlemekteyiz. Sektörün belgelendirme ve kalite şartlarına bakıldığında marka tescilin bu sektör amaçlı zaruri meydana geldiğini görmekteyiz. Bununla birlikte Türk Patent Enstitüsüne yapılmış olan marka başvurularına baktığımızda tescile verilen ehemmiyetin yalnızca zorunluluk kapsamından kaynaklanmadığını da görebilmekteyiz. 1998-2008 seneleri arasında; Türk Patent Enstitüsüne yapılmış olan marka müracaatların 103.000 rakamlarına eriştiği belirlemiştir. 1998 senesinde yapılmış olan müracaat sayılarıyla 2008 seneyi verilerini karşılaştırdığımızda geçtiğimiz 10 senelik zaman içersinde sektörün markalaşma dair 5 kat daha çok büyüyerek ülke ekonomisine katkı sağladığını da görmekteyiz.
Gıda piyasasının yanında, en fazla marka üreten sektörler içinde “Reklamcılık”ve “Mağazacılığın” 2. sırada; üçüncü sırada ise “Giyim Sanayinin” bulunduğunu bununla birlikte “Elektronik”; “Bilgisayar”; “Gözlük”; “Kozmetik” ve “İlaç” pazarında listede üst sıralarda bulunduğunu söyleyebiliriz.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.