Gırtlak Larenks Kanserleri ile ilgili yararlı bilgiler

Gırtlak Larenks Kanserleri ile ilgili yararlı bilgiler

Gırtlak (Larenks) neresidir?: Ağızdan kavite dediğimiz ağız boşluğumuzun tabanını yaratan dilimizin sona erdiği yerden başka bir deyişle lisan kökünden başlayıp boynumuzun önünde bulunan adem elması tecrübe et kalkansı çıkıntı (Tiroid kıkırdak) içerisinde korunuma alınmış ses telleri (vokal kord) ve ses tellerinin başlama bölümünü barındıran yüzük şeklindeki sağlam, yuvarlak krikoid kıkırdağın yer aldığı yapıdır. Lisan kökünden bu yana dilin kemiği tecrübe et lisan adelelerinin yapıştığı hyoid kemik ve anında onun arkasında bulunan yutkunduğumuzda ağzımızın içindekilerin akciğerlerimize kaçmasını önlemek için bir kapak misyonu gören epiglot adı verilen esnek kıkırdaktan başlayıp soluk borusuna civarı uzanan 4-8 cm uzunluğunda boynumuzun ön ortada hattını dolduran bu uzuv hem konuşmamızı sağlamakta aynı zamanda soluk alıp vermemizde vazife yapmaktadır (bk maket). Bununla Beraber yediğimiz gıdaların ses tellerinin anında arkasında bulunan yiyecek borusuna (esofagus) yönlendirilmesi misyonu de yutkunma esnasında boynumuzda yükselerek epiglot ile beraber kapanan ses tellerini içeren larenkse aittir.
Hem soluk almamızda aynı zamanda konuşmamızda ve beslenmemizde oyun oynayan bu mühim uzuv içerisinde ses tellerimizi çalıştıran, dışarısında boynumuzda ise aşağı yukarıya hareketini imkanı sunan birden çok adele aracılığıyla muayene edilmektedir. Ses telleri ismini verdiğimiz (vokal kord) 2 yumuşak mimari konuşma ve ses çıkarmada basit sesi başka bir deyişle basit frekansı verme görevini içeren. Çıkarılan basit sesin harmoniklerle zenginleştirilip büyütülmesi ve güzelleştirilmesinde ses tellerinin üstünde bulunan yutak, ağız ve burun boşluğu vazife almaktadır.
Bu civarı çok vazife üstlenen larenks her çeşitli travma ve irritasyondan fazlasıyla etkilenmekte ve kanserojenlere maruz kalabilmektedir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.