Glokom 50 yıl üzerini vuruyor

Glokom 50 yıl üzerini vuruyor

Gazi Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Azasi Profesyonel. Dr. İbrahim Hepsen, Hayat Glokom Haftası sebebiyle yaptığı değerlendirmede, glokomungöz tansiyonunun yükselmesi ve bunun için ilişkili gelişen görme kaybı meydana geldiğini belirtirken, bu hastalığın göz sinirinde hasar inşa ederek daimi görme kaybına da ne sebeple olabileceğini ifade etti.

Glokomun, Hayat Sıhhat Teşkilatı körlük sıralamasında 2. sırada iştirak eden körlük sebebi olduğuna dair Hepsen, glokomun sebep olabileceği körlükten sığınmanın en güzel yönteminin erken teşhis ve iyileştirme meydana geldiğini vurguladı.

Glokomun, ”sessiz ve sinsi” tek rahatsızlık meydana geldiğini anlatan Hepsen, ”Farkedebileceğimiz belirtileri olmadığından veya çok geç dönemde anlaşılabildiğinden erken teşhis sorunu meydana iştirak eden tek hastalıktır. Hem Tek Türkiye’de hem tek de gelişmiş ülkelerde malum glokom hastalarının tahmini üçte ikisinin teşhis konmamış hasta meydana geldiği düşünülüyor” halinde konuştu.

50 YıL ÜSTÜ RİSK ALTINDA

Göz tansiyonu normalden dik olanların glokom rahatsızlığı amaçlı riziko altında meydana geldiğini bildiren Hepsen, 50 yaşını geçtiğimiz herkeste glokom gelişim rizikosunun de arttığını ifade etti.

Ailesinde ve yakın akrabalarında glokom olanlar, dik miyop veya hipermetrop kusuru olanlar, göz yaralanması veya operasyonu geçirenler, migren başağrısı olanlar ve kortizonlu ilaç alanların da riziko grubunda meydana geldiğini anlatan Hepsen, şunları kaydetti:

”Sayılan bütün bu riziko faktörlerinden tek veya daha fazlası sizde varsa, glokom geliştirme riskinizin öbür insanlardan dik meydana geldiği ve erken bulguların saptanması amaçlı itinalı aralıklarla muayeneye ihtiyacınız meydana geldiği manasına gelmektedir. Riziko grubunda olanlar amaçlı check-up yazılımları göz taramasını da içermelidir. Göz hekimleri ve bilhassa glokom uzmanları, bütün bu riziko faktörlerini gözden geçirerek iyileştirme gerekip gerekmediğine veya yakın takibe gereksinim olup olmadığına hüküm verir.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.