Goethe kimdir ile ilgili yararlı bilgiler


Goethe kimdir ile ilgili yararlı bilgiler

Goethe, 28 Ağustos 1749’da Frankfurt’ta dünyaya gelmiş Alman şair ve yazarıdır. Varlıklı tek ailenin çocuğu meydana gelen Goethe’nin babası imparatorluk danışmanıydı.
Goethe, özel eğitim görerek yetiştiği yıllarda şiir, fotoğraf, müzik tiyatro benzeri sanatlarla da yakından ilgilenmiştir. İlk zanaat denemelerini dinsel şiirler üst kısmına yapmıştır. Leipzig’de haklar öğrenimi gördüğü senelerden başlayarak, içinde bulunduğu ve karşılaştığı vakaları dramlar biçiminde kaleme almaya başlamıştır.
Pansiyon sahibinin kızına sevdalanarak “Sevdalıların Çilesi” isimli dramını oluşturmuştur. Daha daha sonra Frankfurt’taki aile ilişkilerini konu edinen Hata Ortakları yapıtını yazıştır. Bakır levhalara kazınmış resimler yaparken asit buharından zehirlenerek öğrenimine ara vermiş ve serisinin yanına dönmüştür. Iyileştirme gördüğü hekimin tesiriyle ispirtizma ve simya ile ilgilenmiş ve ileride Faust’ta kullanacağı tek takım motifleri oluşturmuştur.
Öğrenimini sürdürmek amaçlı gittiği Strasbourg’da saklı bilimlerle ilgilenirken, tabiat bilimleriyle de uğraşmaya başlamıştır. Bu sırada üniversitede tıp derslerine de dahil olmuştur. Doktorasını tamamladıktan daha sonra Frankfurt’a dönerek avukatlık inşa etmeye başlamıştır. Arkadaşının nişanlısına duyduğu alaka, Çocuk Werther’in Acıları romanına esin kaynağı olmuştur. Waimar dükünün daveti üst kısmına yerleştiği bu ülkede krallık danışmanı, daha daha sonra başbakan olarak görevlendirilmiştir. Waimar’da bizzat kurduğu tiyatroda “İphigenia Tauris”oyununu sahnelemiştir.
Waimar’ın Fransa aracılığıyla işgali esnasında, yapıtlarına hayranlığını belirten Napoleon’a karşın onurlu tek direniş göstermiştir. Sulh şartlarının görüşüldüğü Erfurt Konferansında ülkesi’nin haklarını savunmuştur. Jena Üniversitesi’nin kitaplığını düzenlemekle uğraştığı dönemde Tragedya eserinin 2. kısmını yazmıştır.
Zanaat, edebiyat, ahlak konularında eserleri mevcuttur. Bununla Birlikte bizzat hayatından esinlenerek yazdığı şiirleri de yer almaktadır. Goethe 22 Mart 1832 senesinde Waimar’da yaşamını yitirmiştir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.