‘Görevlerini yapmayan belediyelere ilişkili olarak değerlendirmeler yapıyoruz’

‘Görevlerini yapmayan belediyelere ilişkili olarak değerlendirmeler yapıyoruz’

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Habertürk işlek yayınında gündeme ilişkili olarak sualleri yanıtladı.

Ala, belediyelerle alakalı kamu hizmetlerinin mahaline getirilmemesinden doğan boşluğu giderecek önlemler alınacağını ifade etti.

Belediyelerin çalışmasıyla alakalı 2 zaman öncesinde tek yönetmelik değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsadan Bakanımız Ala, şunları söyledi:

“Cenazeler oluyor, cenazeleri kaldırmak defnetmek gidip almak kimin işi? İstanbul’da her yerde bilinir, belediyenin işi. Peki belediye almıyor almadığı süre ne yapacaksınız, araştırma açarsınız, açıyoruz. 18 belediye başkanı görevden alınmıştır, 50’ye yakın toplamında belediye başkanları ve parlamento azaları de görevden alınmıştır. Ama görevden almış olmanız mevzuyu çözmüyor. Ne yaptık şimdi? Yönetmeliği değiştirdik. Adalet Bakanlığımız yönetmeliği değiştirdi, ‘Belediyeye ya da valiliğe verir’ diye konuştu cenazeyi” ifadelerini kullandı.
Güneydoğu’da süren terörle uğraş esnasında arada olan insanlar amaçlı devletin ne yaptığıyla alakalı soru üst kısmına ise Bakanımız Ala, şunları belirtti:

“Aslında kapsamlı tanımıyla oradaki belediye de devletin tek müessesesi, ama milletten otorite almış ancak işini yapmıyor, uygulamayanlar amaçlı söylüyorum bu işin tek tarafı. Devletin vilayet tarafı ne inşa ediyor, bu şekilde tek olay olduğunda insanlar amaçlı, şu kadarını söyleyeyim, sözgelimi Diyarbakır’da otel dahi kiralandı evlerinden teröristlerce o zorlukla çıkartılan insanlar amaçlı. Hemen orada kritik tek uğraş veriliyor. Hendekler, barikatlar, teröristler orada temizleniyor”

Ala, pkk vakalarının yaşandığı alanda kritik tek tasarıyla tüm bakanlıkların bizzat üzerilerine düşeni duyarlı tek şekilde mahaline getireceğini ve yeniden pkk vakalarının yaşandığı yerleri, bahar havasına dönüştüreceklerini ifade etti.

2015’te Diyarbakır Belediyesine sevk edilen ödenek 489 milyon TL

Türkiye’ye demokrasi, kalkınma vadettiklerini, gelir ve olanak vadettiklerini anlatan Efkan Ala, “Neden hendek kazıyorsunuz, ne amaçla dinamit koyuyorsunuz, ne amaçla bunların arkasında duruyorsunuz?” sualinin sorulması gerektiğini ifade etti. Ala, şu şekilde devam etti:

“Diyarbakır Megakent Belediyesine giden parayı söylüyorum, 2015’te 489 milyon. Denizliye giden 347 milyon, Erzurum’a giden 381 milyon bakın Eskişehir’e giden 329 milyon, özel seçmiş değilim aşağı alta geldikleri amaçlı bakın en pek Diyarbakır’a gidiyor. Tek de faaliyete bakın, bu mu? Hemen biz bunu yapıyoruz. AK Parti hükümetleri çağında bu gidiyor. Sisteme göre, giden ücret bu, senede sisteme giden ücret, başka bir deyişle fazladan ne pek gönderiyoruz, ne fazladan az gönderiyoruz.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.