Gotik Mimari Nedir

Gotik Mimari Nedir

Şimdi Gotik Mimari olarak tanımladığımız mimari trend tek an önce 1140 dolaylarında kuzeyindeki Fransa’ da doğmuştur. Paris’te ek olarak uzunca, ek olarak aydınlık ve ek olarak hacimli kiliselerin inşaatı sürecinde bu trend iyice yayılmıştır. İlerleyen senelerde bu trend kalelerde, saraylarda, köprülerde il duvarlarında ve kapılarında da kullanılmıştır.
Gotik Mimari Ortaçağ’da sık sık karşılaşılan sıkıntılar sonrasında meydana çıkmıştır. 1100-1200’lerde yapıların mimarisi epeyce limitli, ilkel, karanlık ve soğuktu. Gotik Mimari böyle sıkıntıları çözmeyi hedeflemiş ve aydınlık, güzel, havadar yapılar inşa edilmesini sağlamıştır.
O halde tek yapının Gotik Mimari ürünü meydana geldiğini ne türlü anlayabiliriz? Bu stili öbür mimari stillerden ayıran özellikler nelerdir? Son Olarak bu ana karakteristik özelliklere bakalım:
Gotik Mimari’den öncesinde erken Ortaçağ mimarları zor kaya duvarların yüklerini yaymakta zorlanıyorlardı. Bu da yapıların çoğunlukla az ve ince meydana gelmesine sokak açıyordu. Nedeni Ise tersi halde kilosu taşıyamayan yapıların çökebileceğini düşünüyorlardı. Gotik Mimari’nin malum en mühim özelliklerinden birisi ise yapıların boyuydu. Tek birlik yepyeni inşaat teknikleri mimarların ağırlıkları yayabilmelerini sağlıyordu. Bu nedenle gotik mimari yapıtları epeyce uzunca, öbür tek söylemle semana civarı erişen yapılar olabiliyordu ki bu da katedral ve kiliseler amaçlı değer biçilmezdi.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.