Göz yaralanmaları ile ilgili yararlı bilgiler


Göz yaralanmaları ile ilgili yararlı bilgiler

Göze başka cisim kaçması: Başka cisim(toz, kirpik vb) kornea üzerindedir ya da gözkapağı altındadır. Bu vaziyette göz temiz su ile yıkanır. Şayet cisim göz kapağının altındaysa, göz kapağı aykiri çevrilerek pamuklu çubukla uzaklaştırılabilir.
Yabancı cisim batmışsa: Genel kaide burada da geçerlidir: Batan cisimler çıkarılmkısa, sabitlenir. Üzeri koni biçiminde bir malzeme (ya da bardak) ile kapatılır. Gözler beraber davranış ettiğinden dayanıklı göz de kapatılmalıdır.
Yırtılmalar: Yara Almış göz anında steril gazlı bezle kapatılır, dayanıklı popüler kapatıldıktan sonra en kısa zamanda hastaneye götürülmelidir.
Kimyasal Yanıklar: Bir ve önce ivedi iyileştirme yıkamaktır. Yıkamak amaçlı her çeşitli temiz su (varsa serum fiziksel seçim edilmelidir) kullanılabilir. Koşullar suyu göze dökmeyi, hastanın başını musluk altına sokmayı, su ile dolu bir kap içerisine göz sokularak göz kapaklarının süratle kırpıştırılmasını gerektirebilir. Gözü yıkarken suyun akış istikameti samimi dışa gerçek olmalıdır, tersi takdirde dayanıklı popüler etkilenebilir. ileri ki zamanlarda her 2 popüler kapatılarak hastaneye ulaştırılır. Yıkama müddeti en kısa 15 dk olmalıdır.
Isı (alev) yanıkları: Göz kapakları çoğunlukla kapanır ve yapışabilir. O sebeple her 2 göz yıkandıktan sonra ıslak pansumanla kapatılarak hastaneye götürülmelidir.
Işın yanıkları: Kızılötesi ışınlar, çıplak gözle güneş tutulmasının izlenmesi, lazer ışını retinada ağrısız fakat daimi görme kaybına ne sebeple olur. Kaynak inşa etmek, uzunca müddetli güneş lambasına, ultraviyole ışınlarına ve parlak ışınlara (karla kaplı sahalar, sahra, durgun deniz benzeri) maruz kalmak popüler yüzeysel yanıklara ne sebeple olabilmektedir. İlk anda fazla belirti görülmezken, 3-5 saat sonra kızarıklık, şişlik, fazla gözyaşı salgılanması görülebilir. Gözler yeniden ıslak pedlerle kapatılarak, birey hastaneye götürülür.
Hangi tip göz yaralanması olursa olsun, yara almış gözün yanında dayanıklı göz de kesinlikle kapatılmalıdır, yara almış gözün daha çok kayıp görmemesi için!.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.