Gözler ne sebeple çeşitli renktedir ile ilgili yararlı bilgiler


Gözler ne sebeple çeşitli renktedir ile ilgili yararlı bilgiler

İnsanların gözlerinin yalnızca iris olarak bilinen ortada tabakası renklidir. İrisin ortasında göz bebeği vardır ve ışık bu açıklıktan içeri girerek gözün arkasına geçer. Şeffaf tabakanın arkasında bulunan iris, kaslar yardımıyla, iştirak eden ışık miktarına göre göz bebeğinin boyutlarını değiştirir.
İrisin rengarenk meydana gelmesinin nedeni içerisinde bulunan pigmentlerdir. İris renksiz olsaydı gözümüze iştirak eden ışık içerden tekrardan dışarı yansıyarak görüşümüzü bozardı. Rengarenk olması sebebiyle bu yansımayı önler ya da en üye indirir. Gözün renginin görme fonksiyonuyla alakası yoktur. Yansımayı tedbire misyonu için mavi olmuş, kahverengi olmuş fark etmez.
İrise rengini verici ?melanin? olarak bilinen tek pigmenttir. Pigmentlerin iris hücrelerinde dağılışları gözün rengini belirler. Şayet tek popüler bunların sayısı çoksa gözün rengi kahverengi, azsa mavi olabilir. Yeşil gözleri koyu tek taban üzerindeki yağlı pigmentlerin sarımtırak noktalan oluştururlar. Yeşil göz hayranları için bu renge yağın ne sebeple olduğunu öğrenmek şaşırtıcı olmalı.
Koyu nitelik saçlı ve derili kişilerin vücutları fazladan melanin ürettikleri için gözleri de çoğunlukla kahverengidir. Açık tenlilerin gözleri ise melanin azlığından mavi ya da yeşil olabilir. Fakat unutulmamalı ki göz renginde kalıtım ve genler çok mühim oyun oynarlar. Koyu rengarenk tek insan yedi göbek gerideki mavi gözlü tek büyüğünün göz rengini alabilir.
Göz renginin göze giren ve retinaya erişen ışık ölçüsü ile tek alakası meydana gelmediği benzeri fikir kapasitesi üstünde de tesiri yoktur. Melanin eksikliği meydana iştirak eden ve ?albino? diye adlandırılan beyaz saçlı, kirpikli hasta olanların gözleri ışığa çok hassastırlar. Buradan melaninin popüler ışığa karşın tek savunma işlevi yürüttüğü de anlaşılıyor.
Doğdukları süre bebeklerin gözleri mavi ya da laciverttir. Bunun nedeni vücutlarının artık yeteri kadar pigment üretmeye başlamamış olması ve irisin moleküler yapısı sebebiyle yalnızca mavi rengi yansıtmasıdır. Bu vaziyet birden çok ay içerisinde değişir, melanin imalatıyla birlikte bebekler müebbet sahip olacakları göz rengine kavuşurlar.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.