Her Gün Müracaatı Yapılmış Olan 3 Marka’dan 1’i Tescil Edilemiyor.


Her Gün Müracaatı Yapılmış Olan 3 Marka’dan 1’i Tescil Edilemiyor.

İşletme sahiplerinin ticari beklentileri doğrultusunda yaptıkları reklam ve pazarlama giderlerine bakıldığında; bütün bu yatırımlar amaçlı harcanan paralara, emeğe ve vakte karşın, markalarını legal olarak koruyabilme konusunda benzer duyarlılığı ve özeni gösteremediklerini görüyoruz. Pekçok şirket sahibinin bilinçsizlik ya da sadece fiyatları göz önünde tutarak iş yaptırma düşünceleri ile ehliyetsiz ellere teslim ettikleri tescil işlemlerinde sıhhatli neticeler alamadıklarını görüyor ve seyrediyoruz.
Yapılan araştırmalar çok açık bir biçimde gösteriyor ki Türk Patent Enstitüsüne yapılmış olan başvuruların aşağı yukarı % 40 ‘ı sebep hata müracaattan gerekse takipsizlikten ötürü belge alamıyor. Uzunca bir zamanı içeren marka tescili işlemlerindeki takip ve bilgilendirmelerin yanında markaların, tescil müracaatlarının yapılmadan evvel uzman bireyler aracılığıyla değerlendirilerek ve araştırılarak tescil kriterlerine uygunluğunun onaylanması ve ardından işlemlerin başlatılması hepten mühim bir husustur.
Pekçok sektörde meydana geldiği benzeri bilgi ve birikim durumundan eksik, deneyimsiz kişi ya da kuruluşların ellerine teslim edilen ve nihai derece mühim meydana gelen bu hizmet karşılığında, başvuru sahipleri; ödedikleri paranın, esasında kaybetmiş oldukları süre, ad hakkı ve çaba ile beraber kat kat fazlasını ödemiş olduklarını geç de olsa görmektedirler.
Marka Tescili, şirketlerin korunduklarına konusunda bir göstergedir ve firmalar, tescil dokümanlarını karşılaşabilecekleri rastgele bir vaziyet amaçlı güvence olarak saklamaktadırlar, çerçeveletip en iyi köşelerde sergilemektedirler. Ancak unutulmaması gerekli olan mühim bir husus vardır ki tescil kararı; öncesi ve ardından da bir çok kez olarak kapsamında uzman, işinin ehli bireyler aracılığıyla takip edilmesi gerekli olan bir hizmettir. Tescil zamanı süresince ve ardından karşılaşılabilecek ihtilaflara ve taklitle uğraş konusunda hukuki uğraş verebilmek, önemli bir hukuk bilgisi ve tecrübesi gerektirmektedir. Bu bilgi ve donanıma sahip olmayan şahıslarla çalışmak, natürel olarak eşliğinde hüsran getirecektir… Sınaî Mülkiyet Haklarınızın tescili ve korunması konusunda kesinlikle, konusunda uzman marka ve patent vekilleriyle çalışın.

—————–

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.