Güneşin Azı Hüküm, Çoğu Zarar

Güneşin Azı Hüküm, Çoğu Zarar

Doç. Dr. Taflan Salepçi, güneş ışınlarının hem bir yararının hem bir de zararının meydana geldiğini belirtirken bilhassa yaz güneşinde direk temasın riskli neticeler doğurabileceğini ifade etti.

Salepçi yaptığı yazılı açıklamada güneş ışığının antidepresan özelliğinin yanında D vitaminini aktive etmesi, hücrelerin sıkı istikamette olgunlaşması, kemiklerin güçlenmesiyle beraber osteoporozu önlemesi, iskelet gelişimine katkıda yer alması benzeri pozitif istikamette tesirleri meydana geldiğini söylerken bu tesirlerin bilhassa çocuklarda çok mühim meydana geldiğini ifade etti.

”Güneş aynı zamanda kanserojen özelliği taşır”

Doç. Dr. Taflan Salepçi, güneş ışınlarının aynı zamanda kanserojen özelliği taşıdığını ve ten kanserlerinin kocaman çoğunluğunun güneş ışığından çok etkilenme sonucu olarak meydana çıktığını ifade etti.

Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının yarattığı ten kanseri türlerinden bilhassa ”melanom” türü kanserin çok riskli meydana geldiğini belirten Salepçi, bu çeşit kanserlere cerrahi, immünoterapi, kemoterapi ve ışın rehabilitasyonu ile müdahale edildiğini ifade etti.

Salepçi, ”melonom” kanserinde bilhassa bedende yer alan benlerde büyüme, nitelik değişimleri ve kanama bulguları olması halinde kesinlikle hekime başvurulması gerektiğini hatırlattı.

Doç. Dr. Salepçi, kanser hastalarının, radyoterapi görmüş beden bölgelerini güneş ışığına karşın savunmaları gerektiğini belirterek, ”Bu bireyler yaz aylarında güneşin yüksek geldiği saatlerde güneşlenmemeli, mümkün ise güneşlenirken davranış şeklinde olmalı ve 20 dakikadan pek güneşte kalmamalılar” ifadelerini kullandı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.