Günlük su kullanımı ne civarı olmalı

Günlük su kullanımı ne civarı olmalı

Nasıl beslenilmesi gerektiği dair veriler verici Özel Kastamanu Anadolu Hastaneleri Diyetisyen İrem Demirilyas, yanıtı kocaman bir kaos haline sunulan problemin esasında çok temel bir cevabının meydana geldiğini belirterek, sıhhatli beslenmeden geçtiğini ifade etti.

Sağlıklı beslenmenin, büyüme, gelişme, hayatın sürdürülebilmesi ve sağlığın korunması amaçlı besinlerin kullanılması halinde tanımlayan Demirilyas, “Sağlıklı beslenmeyi ise bizzat içinde yeteri kadar ve balanslı beslenme olarak ikiye ayırabiliriz. Kişinin yaşına, cinsiyetine ve aktivitesine yönelik enerjinin yeteri kadar olması yeteri kadar beslenme ve besin öğelerinin de yeteri kadar alınması balanslı beslenme halinde tanımlanıyor. Peki, bizler amaçlı yeteri kadar ve balanslı ne sebeple mühim sualine şu şekilde yanıt bulmaktayız; ‘sağlıklı hayat amaçlı elzem oluşu’, ‘bedensel ve ruhi gelişimi pozitif istikamette etkilemesi’, ‘bebeklerin ve çocukların sıhhatli gelişmesini sağlaması’, ‘enfeksiyonlara yakalanmayı önlemesi’ ve ‘bazı hastalıkların meydana çıkışının engellenmesi'”diye konuştu.

Bireye has beslenmenin hayat boyuncu kocaman önem taşıdığına değinen Demirilyas, “Hamilelikte, emziklilikte, bebeklikte, çocuklukta, ergenlik çağında, yetişkinlikte, yaşlılıkta ve benzeri. tüm dönemlerde bireye has beslenmemize dikkat etmeliyiz. Beslenmemizin temelini yaratan besin öğeleri 6 grupta toplanmaktadır. Şunlar karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve sudur. Tüm bu besin öğelerini içerir ana besin gruplarımız ise, et ve et gibi, süt ve süt mahsulleri, sebzeler ve meyveler, tahıllar, yağlar ve şekerler olmak üzere gruplara ayrılmaktadır”diye sohbet etti.

Günde en az 8-10 bardak su içilmesi gerektiğine dair Demirilyas, yeteri kadar ve balanslı beslenme modeline uyumlu sıhhat teklifleri ile ilgili da şu verileri verdi:

“Besin çeşitliliğin önem verilmelidir. Her öğün tüm besin gruplarından bir çeşit besin tüketmeye itina gösteriniz. Gün Içerisinde en az 3 ana 2-3 bul öğün tüketmeye itina gösteriniz. Emelimiz azar azar ve sık beslenmeyi sağlamaktır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.