H1n1 Çoğalış Mevsimsel Grip Olarak Geçiyor”

H1n1 Çoğalış Mevsimsel Grip Olarak Geçiyor”

Sıhhat Bakanlığı Grip Bilim Heyeti Azasi Profesyonel. Dr. Mustafa Bakır, “İnsandan insana bulaşan H1N1 de çoğalış yeryüzünde yayıldı. Başka Bir Deyişle şunlar mevsimsel grip halinde geçiyor çoğalış. Bu yil şunlar var, geliyor olacak yil çeşitli tipleri olabilmektedir. Solunum sistemini en zor etkileyen virüsler bu mevsimde salgın inşa ediyor. O yüzden bu dönemde fazladan konuşuluyor” diye konuştu.

Bakır, AA muhabirine yaptığı bildiride, grip olaylarının her yil görüldüğünü fakat milletçe aralarında bu meseleyle ilgisiz algınlığının benzer rahatsızlık olarak bilindiğini söyledi.Gripte ileri derecede halsizlik, yorgunluk, yüksek ateş, kuvvetli başı, eklem ve adele ağrılarının solunum yakıntılarını bastırdığını, ilgisiz algınlığında ise solunum problemlerinin ön tasarıya çıktığını belirten Bakır, bu farklılığın tam anlamıyla anlaşılamaması sebebiyle panik havası oluştuğunu açıklismi.

Bakır, birincisi ocak-şubat, ikincisi de mart-nisan aylarında olmak üzere iki defa grip salgınıyla karşılaşılabileceğine vurgu inşa ederek, “Şu anda kafa karışıklığı var. Televizyonlarda vefat haberleri geldikçe vatandaşlar çeşitli birşeyler zannediyorlar. Bu esasen her yil oluyordu. Ismi domuz gribi olunca vatandaşlar 2007’deki global salgın pandemideki telaşı hatırlismi. Oysa o tamamlandı. Çoğalış domuzdan bulaşan tek şey yok. İnsandan insana bulaşan H1N1 ve H3N2 virüsleri var. Bu da çoğalış mevsimsel grip

oluyor. Önceden de şunlar hastaneye yatışlara ve ölümlere sebep oluyordu. Virüs bilhassa kronik rahatsızlığı olanlarda ölümlere sokak açabiliyor zira bu bireyler riziko grubundalar” diye konuştuSolunum sistemini en berbat etkileyen virüsün influenza meydana geldiğini, bunun da zatürreye sokak açabildiğini belirten Bakır, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Zatürre meydana geldiği süre kalp yetmezliği meydana gelen tek hasta esasen hudutta gidiyor. Tek de akciğerde zatürre gibi tek şey meydana geldiği süre kalpteki sorun hepten çoğalıyor ve hasta vefat etmekte. Son Olarak böyle nörolojik rahatsızlığı olanlar var, karaciğer hastaları var. Tümü de hudutta gidiyorken çoğalış yetmezlik iyice çoğalıyor ve hasta yaşamını kaybedebiliyor. Esasen yaşlı insanların ya da riziko taşıyanların ölümlerindeki en mühim sebep zatürre ve griptir. Çoğunlukla kış aylarında vefat ederler. Biz bunu bilir ve bunun için yönelik hastayı karşılarız. Önceden bu civarı pek ismi konmuyordu, bu civarı pek test yapılmıyordu. Grip ya da gribal enfeksiyon diyorduk ve fazladan ölümler görüyorduk. Esasında tek şey fark etmedi. Halkı teskin etmek gerekli. Şunlar, sıhhatli insanlarda dahi ölüme sebep olabilen virüslerdir. Ama çoğunlukla kronik rahatsızlığı olanlarda problem oluşturuyor. Telaşa sebep yok.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.