Hakkari Alan Medresesi ile ilgili yararlı bilgiler


Hakkari Alan Medresesi ile ilgili yararlı bilgiler

Hakkari orta biçer semtinde bulunmaktadır. Vakıflar evrensel müdürlüğü aracılığıyla 1984 senesinde inşa edilmiş olan onarımdan ardından ayaktadır. Medresenin giriş kapısındaki kitabenin üstünde H.1112.M.1700-1701 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Kitabede kim aracılığıyla yapıldığı belirtilmemekle birlikte, Hakkari hükümetinin yöneticisi meydana gelen İzzetin erkek çocuğu İbrahim Beyefendi aracılığıyla inşa edilmiş olabilir.
Medrese 23.40mx18.25m harici ölçülere sahip kareye yakın dikdörtgendir. Avlulu, iki katli ve iki kanatlı medreseler grubuna girmemektedir. Yapıya güney cephesinin güneyinde girilmektedir.
Avlunun 4 yanını iki kat şeklinde revaklar dolanmaktadır. Aşağı kat revaklari farklı başlık ve şekilleri meydana gelen sütunlara 2. kattakiler ise payelere oturmaktadırlar. Revak gözleri ucu keskin kemerli, bölümleri ise tonoz örtülüdür.
Avlunun doğu batı tarafında asimetrik olarak sıvalanan medrese duvarları koltuk almaktadır. Bati tarafında hem tek aşağı hem tek de üst katta birbirine yakın ölçülerde üzerleri beşik tonoz örtülü dörder oda koltuk alır. Oda kapıları dikdörtgen biçiminde minik revaklar açılmaktadır. Bu odaların bati kenarları mangal pencere öbür duvarlarına da dolap nisleri ve ocakta yerleştirilmiştir.
Doğu kanatta ise alta üç üstte iki oda koltuk almaktadır. Bu odalar ötekilerden ek olarak kapsamlı tutulmuş, kuzeyindeki kenarlarında sınıf ve mescit olarak kullanılmıştır. Her iki katında bu kenarlarında kuzeye açilmisbirer mihrap nisi bulunmaktadir. Aşağı kat mescit mihrabi yarim ev tasarılı nis seklinde üst katın ki ise üstten üç delikli kemerle taslandırılmış şeklindedir öbür üst kat mescidi kocaman tutulduğundan geriye olan bölümü tek oda, aşağı katta ise iki oda yerleştirilmiştir. Bu odalarda da dolap nisleri, ocakta ve mazgal pencereler açılmıştır minik tutulmus kapıları düz lentulu ve avluya açilmaktadir.
Düzgün kesme taslarla inşa edilmiş yapının güney cepheyi hareketlendiren tas yaprak, ucu keskin kemerli tek imaj seklindedir. Kapı köseden helezonik yivli tek kaval temizleme ve bunu izleyen mukarenasli tek bordürle kuşatılmıştır. Bunu ortasında epeyce minik tutulmuş, üstte ve yanlarda yekpare blok taslarla ortaya konulan kapı, dıştan kabartma vazo ve çiçeklerle süslenmiş üç taraftan dolanan tek bordürle sınırlandırılmıştır. Sebep mukarnasli ve gerekse içteki bu berdür kahverengi taslarla oluşturulduğunda bununla birlikte cepheyi hareketlendirmektedir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.