Hamilelikte Hafta Çocuk Gelişimi ile ilgili yararlı bilgiler

Hamilelikte Hafta Hafta Çocuk Gelişimi ile ilgili yararlı bilgiler

Gebelik haftaları nihai tane tarihinizin önce gününden başlayarak sayıldığı amaçlı gebelik rahime yerleştiğinde 4 haftalık olabilir. O yüzden 4 haftadan öncesinde rahimde tek gebelik ya da çocuk varlığından laf edilemez buna bağlı olarak tek haftalık gebelik görüntüsünden de laf edilemez.
En nihai görülen adetten 2 hafta ardından yumurtlama meydana geldiği amaçlı döllenme bu aralar oluşur. Bu yüzden hamileliğin 1. ya da 2. haftası olarak bilinen günlerde esasında artık hiçbir gebelik yoktur. 3. hafta döllenme ve rahime gerçek sokak alma ile geçer. Fakat 4. haftada rahime gebelik ulaşır ve buraya yerleşir. Ultrasonla görülmesi 5.-6. haftaları bulur.
Bu sebeple gebelik haftaları 4’ten başlayarak sayılır, 1, 2 ya da 3 haftalık hamilelikten laf edilemez.
Gebelik 4 haftalık olduğunda başka bir deyişle en nihai tane kanamasının önce gününden bu yana 4 hafta zaman geçtiğinde rahim (döl yatağı) içine gelmiş ve yerleşmiş olabilir, bu haftadan öncesinde rahim (döl yatağı) içinde gebelik görülmez.
4 haftalık hamileliğin boyu gözle ya da ultrasonla görülemeyecek civarı küçükçeşit, tahmini 1 mm boyundadır. Kalp atışları da bu haftada görülemez ve duyulamaz. Plasenta (bebeğin eşi) bu önce haftalardan bu yana gelişmeye başlar, ek olarak ileri haftalarda bebeğin beslenmesinden sorumlulukları olan olacaktır.Beş haftalık gebelikte bebeğin boyu 1-3 mm civarındadır. Kilosundan belirtmek artık olası değildir. Ultrason ile görülebilir, kalp atışları bazen duyulabilir. Bebeğin beyin, kalp-damar ve hudut ve öbür uzuv sistemleri gelişmeye başlar.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.