Hastalara içsel yardım protokolü imzalandı

Hastalara içsel yardım protokolü imzalandı

Sosyal Güvenlik Müessesesinin (SOSYAL GÜVENLIK KURUMU) kısa zaman öncesinde geriye ödemeye aldığı, bakıma muhtaç ihtiyar, yatalak hasta ve kanser hastalarının sağlık kurumu ortamında bakıldığı “palyatif bakım merkezleri”nin sayısı her geçtiğimiz gün artıyor.

Ülkede sayısı 20’ye erişen merkezlerde, hastalarla yakınlarına bu vaziyetle baş edebilmeleri amaçlı yara bakımı ve beslenmeden içsel terapiye civarı her çeşitli yardım veriliyor.

Evde Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Derneği (EVSAD) Evrensel Başkanı ve ülkedeki palyatif bakım merkezlerinden birinin yer aldığı Millet Hükümet Hastanesi Başhekimi Orhan Koç, AA muhabirine izahlarda bulundu.

Palyatif bakımın SOSYAL GÜVENLIK KURUMU aracılığıyla ödenecek meydana gelmesinin kocaman ehemmiyet taşıdığını anlatan Koç, “Ancak bu iyileştirme şuan için yalnızca Sıhhat Bakanlığına ilişkili palyatif iyileştirme ile ilgili tescil edilmiş hastanelerde verilecek” dedi.

Palyatif bakımın mekan ve işletim bakımından Sıhhat Bakanlığının yönergesine uyumlu verilmesinin kocaman ehemmiyet taşıdığını belirten Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Palyatif bakım emeline uyumlu mekanda, eğitimli bireyler aracılığıyla verilmeli ki model sıkı işlesin. Tersi takdirde amaçlanan yarar sağlanamkısa. Palyatif bakım, hanede bakım, toplumsal bakım ve içsel bakım zincirleme bir model kurularak sürdürülmeli. Hasta taburcu edilirken raporunun çıkarılmasından sahip meydana geldiği hukuk ile ilgili bilgilendirilmesine civarı her detay mahaline getirilmeli.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.