Hastane kalitesinde “şiddet” kriteri


Hastane kalitesinde “şiddet” kriteri

Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerdeki hizmet kalitesinin geliştirilmesine karşı düzenlemesinde sıhhat çalışanlarına karşı kuvvet ve bunun için karşın edinilen tedbirler de ölçüt olarak belirlendi.

Sağlık Hizmetleri Evrensel Müdürü İrfan Şencan, sıhhat hizmetinde kalite standartının hem bir kamu hem bir de özel pazar amaçlı önem taşıdığını ifade etti. Şencan bununla birlikte yepyeni tertip etmeyle bütün hastanelerin değerlendirmeye elbet tutulacağını da bildirdi.

Özel hastanelerin puanlamasının Toplumsal Güvenlik Müessesesinin hizmet alımı, kamu hastanelerinin puanlamasının ise yönetimin izlenmesi ve değerlendirilmesi tarafından mühim meydana geldiğini ifade eden Şencan, “Bakanlık olarak kalite değerlendirmesinde pekçok parametreyi göz önünde bulunduracağız. Hasta Kişi bakım, enfeksiyon denetimi, ivedi vaziyet ve afet idaresi, poliklinik ve operasyon hizmetleri benzeri ölçütler sağlık kurumu kalite değerlendirmesinde dikkate alınacak” diye konuştu.

Hasta ve çalışan memnuniyetinin de sıhhat hizmetinde mühim bir kalite standardı olduğuna dikkati çeken Şencan, “Çalışanı şiddete uğrayan bir sağlık kurumu amaçlı puanlama ne türlü olacak” suali üst kısmına şu verileri aktardı: “Şiddet vakalarının önlenmesine karşı tedbirler alınması sağlık kurumu idaresinin vazifeleri içerisindedir. Kuvvet meydana gelen bir hastanede bunun için karşı önlem alınıp alınmadığı, önlem alınmışsa etkili olup meydana gelmediği kalite amaçlı ifade edilecek değerlendirmede kesinlikle dikkate alınacaktır” diye konuştu.

Kalite değerlendirmesinin sıhhat müessesenine karşı bir yaptırımı içermediğini belirten Şencan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yapacağımız ölçümlendirme hastanelerin hizmet kalitesini geliştirmesi tarafından kocaman fayda temin edecek, bir projeksiyon olacak. Bakanlık olarak bu konuyla alakalı cezalandırıcı bir davranış seyretmek mahaline çağdaş bir yaklaşım benimsiyoruz. Değerlendirmeyi hastanelerin dikkatine sunacağız, onlar da bunu bizzat kendilerini geliştirmek amaçlı kullanabilir.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.