Hastane Uçaktan Daha Riskli


Hastane Uçaktan Daha Riskli

BIRLEŞMIŞ MILLETLER’ye ilişkili Hayat Sıhhat Teşkilatı (DSÖ), her sene milyonlarca bireyin, edinilen sıhhat hizmetleri esnasında kapılan enfeksiyonlar ve tıbbi yanlışlar sonucu can verdiğini ifade ederek, “hastaneye gitmenin uçakla seyahatten daha riskli olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ’nün yepyeni göreve iştirak eden hasta güvenliği temsilcisi Liam Donaldson, tertip ettiği basın toplantısında, “Yarın rastgele tek ülkedeki tek hastaneye iyileştirme amaçlı gittiğinizde, tıbbi bakımın esnasında tek hatayla karşın karşıya kalma olasılığınız onda tek, aldığınız sıhhat hizmetindeki tek yanlışlıkla can verme olasılığınız da 300’de tek oranında olacaktır”dedi.

Donaldson, bu oranlara karşın uçak ilçesinde can verme rizikosunun ise 100 milyon kişide tek meydana geldiğini kaydederek, “bu bilgilerin hayat genelinde sıhhat hizmetlerinde halen fazladan katedilecek sokak meydana geldiğini gösterdiğini”belirtti.

Her Sene 100 Milyon Kişi Sıhhat Hizmetleriyle Irtibatlı Enfeksiyon Geçiriyor

DSÖ’nün izahına göre, her sene 100 milyonlarca kişi sıhhat hizmetleriyle irtibatlı enfeksiyon geçiriyor. Hasta Olanların aldıkları sıhhat hizmetleriyle alakalı sualler sorması ve basit hijyen standartlarını kullanmakla mükellef hastanelerin hüküm mercilerinin tek parçası olması ve emniyetli cerrahi yollara bağlantılı olarak DSÖ’nün muayene listesine uyulması gerektiği kaydedildi.

Verilere göre, sıhhat personelinin hastaları iyileştirme öncesinde ellerini su ve sabunla yıkamaları ya da hijyen amaçlı içkili el losyonlarını kullanmaları halinde kapılan enfeksiyonların yüzde 50’sinden fazlası önlenebilir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.