Hem suçlu, hem bir kuvvetli, hatta küstah

Hem suçlu, hem bir kuvvetli, hatta küstah

Dili ve imlâyı seksen küsur yıldan buyana azimle katleden, Türkçe’yi Afrika kabilelerinden birinin ikiyüz-ikiyüz elli kelimelik hırıltısı hâline getirip yerlere seren Türk Lisan Müessesesi hiddet buyurup köpürmüş; medyası “ilgisizlikle”, “bilgisizlikle” ve “ilkokul bebeklerinin bildiklerini bile bilmemekle”suçlamış!
Sebep, geçenlerde gazetelerde çıkan ve “Türk Lisan Müessesesi kesme işaretinin kullanımına farklılıklar getirdi”meâlindeki bilgi…
Sadece bir konuda, “dikkatsizlik” mevzusunda haklılar, çünkü bilgi her nereden geldi ise ilk yazan dost kesme ile tırnak işaretlerini karıştırmış, başlıkta “tırnak”, metinde de “kesme” demiş…
Kurum hemen “Biz değiştirmediiiiik! İmlâ Rehberi’nun filânca baskısında şu şekilde deniyordu şayet sonraki falanca baskıda bu şekilde dedik. Cahil basın n’olacak!” diye feryâd u figan birşeyler söylemeye çalışıyor!
Üstadlar! Senelerdir yıkmakla yoğun olduğunuz Türkçe’de bilinecek, öğrenilecek ve kullanılacak kaide mı bıraktınız ki bu şekilde celâllenip küstahlaşıyorsunuz?
İmlâyı yıllar boyu kim tâciz etti? Aklına estiğinde şapka işaretlerini kaldırıp “hâlâ”yı “hala”, “kâr”ı “kar”, “vâris”i “varis” yapan “Kârı elde ettim”diyecek olanlara “Karı elde ettim”dedirten kimdi? Ya bu imlâ kıyımından hemen ardından hiç sıkılmadan “Şapka işaretini geriye getirdik”diyebilen? Her baskısında çeşitli şartlar sözlü olmayan meydana gelen o hanelere festival İmlâ Rehberi sizin eseriniz değil mi? Yetmiş küsur yıldır “tümlev”, “görüngübilim”, “elmek”, “uziletişim”, “yelleç”, “gündedün”, “tüytop”, “burgaç” misâli ruhsuz, tatsız ve âhenksiz ek olarak binlerce takır-tukur kelimeyi kim uydurdu? “Bisiklet”i bile “çifteker” hâline getirme densizliğini kim gösterdi?

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.