I. Ahmed (1603-1617)


I. Ahmed (1603-1617)

Sultan Birinci Ahmed, 18 Nisan 1590 bugünü, Manisa’da doğdu. Babası Sultan Üçüncü Mehmed, annesi Handan Sultan’dir. Sıkı bir tahsil gördü. Arapça ve Farsça’yi muhteşem derecede ögrenmisti. Ok atmak, kiliç kullanmak, ata binmek benzeri savas ve askerlik alanlarinda çok profesyonel meydana gelen Sultan Birinci Ahmed, ava ve cirit oyununa çok düşkündü. Çok yalın giyinirdi. Babası Sultan Üçüncü Mehmed’in vefati üst kısmına 21 Aralik 1603’te, Eyüb Sultan’da kiliç kusanarak tahta geçti.
Sultan Birinci Ahmed, Kanûnî Sultan Süleyman’dan sonraki Padişahlar içerisinde hükümet isleriyle yogun sekilde ugrasan önce Padişahti. Genç denecek yaslarda dahi muhteşem hükümler alirdi. Hep ilim ve irfan sahibi kocaman kisilerle beraber olabilir ve onlara akil danisirdi.
Sultan Birinci Ahmed’in hayatinda on 4 sayisinin mühim bir yeri vardir. Zira, on 4 yasinda Sultan olmus, on 4 sene saltanat sürmüs ve Osmanlı Padişahlarinin on dördüncüsüdür. Inançlı bir Sultan meydana gelen Sultan Birinci Ahmed’in Hz.Muhammed’e meydana gelen bagliligi o civarı ilerledi ki, onun ayak belirtilerinin resmi içerisine bir siir yazmis ve o siiri kavugunda ölünceye civarı tasimistir. O siir sudur:
“N’ola tâcim benzeri basimda götürsem dâim
Kadem-i fotoğrafını ol Hazreti Sâh-i Resûlün
Gül-i gülzâri nübüvvet, o kadem sahibidir
Ahmeda durma yüzün sür kademine ol gülün”
Sultan Birinci Ahmed, yakalandigi tifüs hastaligindan kurtulamayarak 21 Kasim’i 22 Kasim’a baglayan gece 1617 senesinde yirmi seKız yasinda ölüm etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.