İklim değişikliği insan sıhhatini negatif etkiliyor

İklim değişikliği insan sıhhatini negatif etkiliyor

Halk Sıhhati Uzmanları Derneği Başkanı Profesyonel. Dr. Türkan Günay, Türkiye’de abuhava değişikliğine ilişkili olarak abuhava değişikliklerinden en pek solunum karayolu rahatsızlığı bulunanların korunması gerektiğini söyledi.

Günay, AA muhabirine yaptığı bildiride, yapılmış olan biyolojik araştırmalarda, abuhava değişikliklerinden en pek solunum karayolu rahatsızlığı olanların etkilendiğini söyledi.

İklim değişikliklerine ilişkili yaz aylarında kum fırtınaları, fazla ateş gibi ve yağışların olduğuna değinen Günay, solunum karayolu rahatsızlığı bulunanların korunması amaçlı gökyüzü kirliliğinin önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.

İklim değişikliklerine karşı çözüm bulunmadığı müddetçe kişilerin da yapacağı çok pek bir şeyin olmadığını belirten Günay, “İklim değişikliklerinden en pek solunum karayolu hastaları savunmalı.

Savunmalı diyoruz ama bireyin bunu bir başına yapması olası değil. Bu konuda bir teklifimiz yok. İnsanlara dışarı çıkmayın, işe okula gitmeyin diyemeyiz. Ferdi savunma çok kısıtlı. Bundan ardından kirliliğe dikkat etmeliyiz. Tersi takdirde kabul görmeyen neticelerle karşın karşıya kalabiliriz” dedi.

Solunum karayolu hastalığının mühim meydana geldiğini belirten Günay, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de abuhava değişikliklerine ilişkili olarak solunum karayolu hasta kişi sayısı her sene çoğalıyor. Sözgelişi Bursa’da termik santral var, insanlar soluk alamıyor. Toplumun refahı amaçlı enerji kaynaklarını arttırılıyor fakat bireyin sıhhati düşünülmüyor. İklim değişikliğine ne amaçla meydana gelen sıkıntıları çözüme kavuşturmalıyız. Bursa’da termik santrali açıldı, ikincisi de açılmak isteniyor. Vatandaş temiz gökyüzü soluyamıyorsa yapacak çok pek bir şeyi yok. Temiz havayı yok etmemiz gerekmektedir. İnsanların temiz gökyüzü temiz suyunu korumamız gerekmektedir.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.