İlaca dirençli ‘sıtma’

İlaca dirençli ‘sıtma’

Stratejik ve Beynelmilel Etüdler Merkezi (CSIS) isimli fikir kuruluşuna getirilen bir raporda, ilk defa 2003’te Tayland-Kamboçya hududunda varlığı tespit edilen ilaca dirençli sıtma hastalığının, Vietnam ve Myanmar’ın yanında Çin’in güneybatısında da belirlendiği bununla birlikte, Guyana ve Surinam’da da meydana çıktığına ilişkili olarak şüpheler yer aldığı bildirildi.

Raporda, ilaca dirençli sıtma hastalığıyla maçta en kocaman zorlukla karşılaşan ülkenin, vatandaşının yüzde 70’inin sıtmanın yaygın meydana geldiği bölgelerde içinde bulunduğu ve Mekong nehri süresince uzanan alanda sıtma amacıyla olan ölümlerin üçte birinin görüldüğü 55 milyon nüfuslu Myanmar meydana geldiği vurgulandı.

ABD Donanması Tıbbi Denetim Merkezi’nin eskiyen komutanı Dr. Christopher Daniel hazırladığı raporda, Mekong kısmında sıtma parazitinin bertaraf edilmemiş olması sebebiyle ilaca dirençli sıtma hastalığının global seviyede meydana çıkmasının ve sıtma ile savaşta ele geçirilen kazanımların kaybedilmesine sokak açmasının yalnızca bir süre sorunu meydana geldiğini vurguladı.

Dünya Sıhhat Teşkilatı de senede 600 bin bireyin ölümüne gerek olan sıtma hastalığının ilaca dirençli formunun, şimdilik mahalli bir tehdit olarak gözükmesine karşın, rahatlıkla muayeneden çıkabileceği ve global topluluk sıhhati üstünde kritik neticeler doğurabileceği uyarısında yer alıyor.

Coğrafi açıdan, Çin’in güneyi, Hindistan’ın doğusu, Yepyeni Gine’nin batısı ve Avustralya’nın kuzeyinde bulunan Güney Doğu Asya ülkeleri, Kamboçya, Laos, Myanmar, Tayland, Vietnam, Brunei, Malezya, Doğu Timor, Endonezya, Filipinler, Singarpur’dan meydana geliyor. Mekong bölgesiyse,Tibet platosundan başlayarak Çin’in Yunnan kentine gerçek akan Mekong nehri süresince bulunan Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnamı’ı içerisine ediniyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.