İlişki Bu Mudur


İlişki Bu Mudur

İnsanoğlu var olduğundan itibaren bizzat olmak mahaline daima biri benzeri olmak ya da benzeri olmamak çabasında. Şayet kıskanç biri ise kıskanç olmamak, kuvvet yoğun biri ise şiddete karşın olmak, hırslı biri ise hırslarından arınmak çabasında. Şayet zengin biri değilse zengin olmaya, cazip biri değilse cazip biri olmaya, akıllı biri değilse akıllı olmaya, az bilge biri ise bilge olmaya çalışır. Tüm bu çabalar birey psişesinde bitmeyen iç çatışmalarına ne sebeple olur. Bu iç çatışması rahatsızlık, hoşnutsuzluk ve kuvvet olarak dışa yansır.
Kendinin bilgisinden mahrum birey kendini bilmek mahaline, bizzat hırslarının, bizzat açgözlülüğünün, bizzat kıskançlıklarının farkında olmak mahaline başkalarının davranışlarını önemsiyor fakat dönüp kendine, bizzat içerisine bakmıyor. Bunun için ne vakti ne de enerjisi var. İnsanın bizzat içerisine bakabilmesi için tüm bildiklerinden, tüm inandıklarından, tüm koşullanmalarından bağımsız olması gerekir. Ne var ki bir çocuğun sahip meydana geldiği benzeri saf, temiz, kirlenmemiş bir zihinle bizzat içerisine bakabilir.
Nasıl diye soracağı bir yetke olmadan, tamamıyla bizzat kendine öğrenmesi gerekir. Ne var ki bizzat ışığıyla aydınlatacağı bir karanlıktır bu. Her zaman başvuracağımız bir yetke, bir guru, bir yönlendirici, bir kurtarıcı aramaya çalışmak ve bunlardan destek ummak boşuna bir çabadır. Bunların yabancı karmaşalara, yabancı acılara, yabancı sefaletlere ne sebeple olmaktan diğer bir faydaları dokunamaz.
Bütün sıkıntı da çözüm de bizde, kendimizdedir. Biz fakat kendimizin bilgisiyle ve sıradan üstü bir uyarı gerektiren bir farkındalıkla bütünü kavrayabiliriz. Halbuki biz bunun için alışkın değiliz. Bütünle değil, parçalarla uğraşmaya yetecek civarı dikkatimiz var. Önceden beri parçaları öğrenmeye koşullanmışız. Tüm yaşamımız, tüm öğrenim sistemimiz parçalarla alakalı, tüm ile değil.
Bu yeryüzünde ne civarı yetke varsa o civarı karmaşa ve sefalet var. Yetkeler, ideolojiler, inançlar, gurular, politikler, kurtarıcılar çatışmaları artırırlar. O nedenledir ki bu Yeryüzünde savaşlar, katliamlar, soykırımlar, ayaklanmalar, pkk kısacası kuvvet hiç bitmez. Biz ne civarı arbede ve karmaşa içerisinde isek topluluk da o civarı karmaşa ve karmaşa içindedir. Topluluk bizden farklı bir birşey değildir. Seninle benim, benimle bir başkası arasındaki ilişki toplumu yaratır. Topluluk bireyden farklı bir birşey değildir. Biz birey, biz topluluk, biz dünyayız…

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.