İtalya’nın Populer Lezzetleri İtalyan Peynirleri

İtalya’nın Populer Lezzetleri İtalyan Peynirleri

Provolone, Pecorino, Taleggio, Grana Padano, Mascarpone İtalya’nın en az bizzat civarı populer peynirlerindendir… Damaklarda bıraktığı eşsiz lezzetteki bu peynirler İtalya’yı kültür gezileri meydana geldiği civarı gurme seyahatlerinin de dayanılmaz destinasyonlarından kılmakta… Her ne civarı biz Türkler Parmezan peyniri ile İtalya’yı özdeşleştirsek de İtalyanlar peynir konusundaki asıl maharetlerini öbür özel lezzetlerde sergilerler.

Yarı yağlı inek sütünden üretilen bu peynir, tek an önce Campaine kısmında üretilmeye başlanmış. Çoğunlukla füme meydana gelen sıkıştırılmış peynirin spontane meydana gelen pürüzsüz parlak tek kabuğu vardır. Dore ya da kahve tonlarına sahip bu kabuk, kremsi yapıdaki peyniri savunma görevini de üstlenir. Provolone peyniri 2 ile 6 ay bekleme süresinden ardından marketlerdeki yerini alır. Bekleme müddetinin farklılığına göre tatlanır. Çeşitli formlarda şekillendirildiğinden İtalya seyahat dönüşünüzde bu peyniri yakınlarınıza ödül olarak da getirebilirsiniz. Özel kalıplarda armut, kavun, sosis ya da birey formlarına büründürülen bu peynir 1ile 5 kg olarak piyasaya sunulur. Peynirin tek öbür fizyolojik özelliği ise dinlendirilme esnasında asılarak bekletildiğinden üstünde meydana gelen ip izleridir.

Provolone peynirini özel davetleriniz amaçlı hazırlamayı düşündüğünüz kanepelerde kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Salatalara da farklı tek tat katan Provolone yaygın olarak kızartmalarda kullanılır. Tazeyken narin meydana gelen bu peynir bekledikçe sertleşir. O zaman da rendeleyerek kullanılması uygundur.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.