Kalbin Düşmanları: Kolesterol ve Yağ

Kalbin Düşmanları: Kolesterol ve Yağ

Son senelerin en mühim sıhhat meselelerinin en başında iştirak eden koroner kalp hastalıkları, ani ölümlerin birincil sebepleri aralarında yer ediniyor. Gündelik beslenmede yağ ve kolesterol içerir besinlerin balanslı tüketilmesi ise kalp sıhhati tarafından kocaman önem taşıyor. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Rejim Uzmanı Fadime Özgök Şenses, kalp sıhhati amaçlı beslenme alışkanlıklarında uyarı edilmesi lazım iştirak eden noktaları anlattı.

Beslenme ve Rejim Uzmanı Fadime Özgök Şenses, doymuş yağ ve kolesterol oranları yüksek besinleri tüketmenin kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesini etkileyen mühim nedenler aralarında bulunduğunu ifade etti. Şenses, “Bu nedenle kolesterol içerir sakatatlar (beyin, böbrek, karaciğer, lisan, benzeri,) yumurta sarısı, sucuk, salam, sosis, pastırma, kırmızı et, tavuk-balık derisi, tavuk ve balık eti, süt, yoğurt, peynir, kaymak, krema, tereyağı, kuyruk yağıyla içyağı benzeri besinleri olası olduğunca az tüketmek gerekmektedir.”dedi.

ETİN YANINDA BOL SALATA TÜKETİN

Beslenme ve Rejim Uzmanı Şenses, kolesterol içerir besinlerin tüketiminde porsiyon denetimi gerektiğine uyarı çekiyor. “Kolesterol içerir besinlerden kırmızı eti haftada en pek 2-3 kez tüketmek, onun mahaline tavuk ve balık etini tercih etmek, yeniden süt, yoğurt, peynir benzeri besinlerin de 1/2 yağlı olanlarını yiyecek yararlı olacaktır.”diyen Şenses sözlerine şu şekilde aynı ritimde devam etti: “Gıdaları kontrollü tüketirken, lif oranı yüksek besinleri tercih etmek, bu besinler içerisindeki yağ ve kolesterolün emiliminin azalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle hayvansal kaynaklı gıdalarla beraber bol salata, az işlem görmüş hububatların tercih edilmesi ek olarak sıhhatli olacaktır.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.