Kalp krizi tanısında yepyeni sistem

Kalp krizi tanısında yepyeni sistem

Bilim vatandaşları, kalp krizini önleyebilecek gösterişli tek Otomobilin hastalar amaçlı “büyük tek değişiklik”yaratacağı görüşünde.

Uzmanlar yepyeni yolun ‘heyecan veren tek başlama’ meydana geldiğini dile getiriyor.

Araştırmacılar etkin ve riskli plakaların belirlenebilmesi amaçlı radyoaktif tek iz şoför kullandı. Bu izleme yöntemi, kalbin ve damarların dik çözünürlüklü görüntüleriyle tamamlandı.

Bu formülle kalpteki tehlike arz eden noktaların açıkça belirtildiği ayrıntılı resimler ele geçirildi. Bu bilişim kanser hastalarında tümörün belirlenmesi amaçlı de kullanılıyor.

Kalpteki riskli bölgeleri tespit eden bu teknikle alakalı ilk deneyler, az tek zaman öncesinde kalp krizi geçiren 40 hasta üstünde inşa edildi.

Tarama yöntemi yardımıyla toplamında 40 hastanın 37’sinde kalp krizine ne sebeple meydana gelen riskli plakalar satandı.

“BÜYÜK BİR DEĞİŞİM”

Bu yöntem yardımıyla ilk kez tarama sonuçlarında riskli plakalar değerlendirilmiş oluyor fakat plakaların kalp krizinden öncesinde belirlemesi amaçlı deneylere aynı ritimde devam edilmesi gerekiyor.

BBC’ye konuşan kardiyolog Marc Dweck “Tespit edilen plakaların tümünün kalp krizine ne sebeple meydana gelen plakalar olmadığına konusunda şüphelerim var fakat yeniden de rehabilitasyona gereksinim duyan hasta olanların belirlenmesi amaçlı kullanışlı olabilir”diye konuştu. Alınabilecek tedbirler içinde, statin veya aspirin benzeri ilaçların kullanılması, dünya tarzının değiştirilmesi veya damarların açık tutulabilmesi amaçlı stent takılması benzeri yollar gösteriliyor.

Araştırmacılar, bu tarama yolunun ‘hayat kurtarmaya yararı olup olmadığını’ tanımlamak amaçlı dik riziko altındaki hastaları inceleyecek.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.