Kanada Tek Halk Oluyor


Kanada Tek Halk Oluyor

Sonraları Kanada kolonisi bizzat hakkı olarak tek halk olma yolunda ilerlerken, Başbakan seçilen ilk 2 birey İskoçya doğumluydu.
İskoçlar ve Kanada’nın gelişimi arasındaki irtibatların hikayesi tabiki devam etmektedir ama yepyeni başlayanlar amaçlı şu noktaları ele alın.
Kanada Pasifik Demiryolu İskoçlar aracılığıyla tasarlandı, finanse edildi ve yapıldı.
Kanada’daki ilk altı üniversiteden beşini İskoçlar kurdu, bunlara Kanada’ya İskoçya’daki Glasgow’dan irtica etmiş meydana gelen tek tüccar ve siyasetçi meydana gelen James McGill’in kurduğu Mcgill Üniversitesi de dahil olmak üzere. Kingston’daki Queens the Presbyterian Üniversitesi kocaman oranda İskoç Akademisyen George Munroe Grant’in hayalleri ve uğraşları doğrultusunda heyetti.
Eğlence tarafındaysa Kanada Milli Film İdaresi tek grup İskoç aracılığıyla kurulmuştu ve dünyaca populer Kanada kuru zencefil birası da tek an önce 1800’lerde İskoç tek kimyager aracılığıyla imal edilmişti.
Ancak, Profesör T.W. Acheson’a yönelik bu hiç de şaşırtıcı değil zira 1880-1885 seneleri içinde Kanada’daki endüstri elitinin %20’si İskoçya doğumluydu ve ayrıyeten %28’inin babası İskoç’tu. Başka Bir Deyişle o zamanlar Kanada endüstri elitinin hemen hemen yarısı (%48) İskoç’tu.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.