Kapılar

Kapılar

“RIDERS on the Storm…” The Doors grubunun bu harika şarkısını nedense yıllardır kafamın içinden atamam. Yıllar öncesinde önce duyduğumda büyülemişti beni bu ezgi, halen devam ediyor bu duygu.
Gençlik yıllarımda ne sebeple bu civarı büyülendiğimi anlamaya boşuna çabaladım. O günlerde bir büyüğümden bu takıntımı izahını istediğimde o mevzuyu hepten içinden çıkılmaz duruma getirdi.
“Büyüyünce anlarsın” diye konuştu. Bu cevaptan daha sonra şarkıya daha çok takmaya başladım tabii.
Gençlik işte, bu yanıtı “büyüyünce, kafayı bulunca şarkıyı daha iyi anlayacağım” halinde yorumladım. Nitekim büyüdüm ve kafayı da buldum, şarkıyı daha harika algıladım. Başka Bir Deyişle yorum noksan olsa da bir istikametiyle doğruydu. Daha daha sonra izah edeceğim benzeri bu şarkının kafayı bulmakla irtibatlı bir tarihi de var.
Gizemi fakat hemen bu yaşımda bir fotoğraf yazısını okurken çözebildim. (Geoff Dyer “The Ongoing Moment”.)
Fotoğraf sanatında kapı resimlerinden meydana gelen bir ekol var. Bildiğim tüm tanınmış fotoğraf çeken kişi, yaşamının bir kısmında kapılara takmış durumda.
Kapılar, hayat ile ölüm arasındaki hududu çağrıştırıyor insanlara. Iyi bir biçimde kapatılmış kapı resimi, tüm olasılıklara karşı umudun kapandığını gösteriyor. Bunun Için cevap açık kapı, umudu simgeliyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.