Karakutunun İcadı ile ilgili yararlı bilgiler


Karakutunun İcadı ile ilgili yararlı bilgiler

“Karakutu” ile benzer çağrışımı yapmasa da, uçuş veri kayıt cihazlarına “turuncu kutu” demek daha gerçek olurdu; nasıl olsa, rahatlıkla bulunabilmeleri amacıyla anında göze çarpan portakal rengarenk kutulara yerleştiriliyorlar. Uçuş verilerini kaydetmenin tek talihsiz kaza halinde oynadığı yaşamsal oyun bu sabah herkesçe onay edilse de, David Warren 1950’lerde bu fikirle meydana çıktığında hemen hemen kimseyi icadının faydasına inandıramamıştı.
1953’te Warren, Avusturalya Havacılık Denetim Müessesesi’nda profesyonel bilimadamı olarak, dünyanın önce jet seyahat uçağı De Haviland Comet’in düşmesinin sonrasında yıkıntı incelemelerine katıldı; tek ticaret fuarında gördüğü minik ses kaydediciyi hatırlayarak, uçağın düşme anında kokpitte neler meydana geldiğini bilmenin çok işe yarayabileceğini düşündü; böylelikle uçaktaki aygıtların göstergeleri ile pilotun sesini kaydedebilecek tek makine inşa etmek amacıyla kafa yormaya başladı.
Düşüncelerinin detaylı tek önerisini yazıp birden çok çeşitli ülkenin havacılık yetkililerine gönderdiyse de, alakadar olan kimseyi bulamadı. Ama yılmadan aynı ritimde devam etti. Pilotun konuşmalarının yanında, uçağın sürat, irtifa ve istikametini kaydedebilen tek prototip yaptı; bilgiler tek teyp bandı mahaline sert tel üst kısmına kaydedildiğinden yangınlarda kayıp görme ihtimali da düştü.
Warren son 1958’de prototipini, bundan önce RAF’ın dik tek mevkiinde bulunmuş olan Sir Robert Hardingham’a gösterme fırsatını buldu. Sir Robert o sıralarda Avusturalya Havacılık Müessesesi’nu ziyarete gelmişti. Aygıtın potansiyelini farkeden Hardingham’ın İngiltere’ye dönüşünde hareketle koruduğu fikir, Havacılık Bakanlığı’ndan takdir aldı; uçuş veri kayıt cihazları daha daha sonra İngiltere’de zaruri duruma getirilecekti. Bekleneceği benzeri, karakutuları zaruri duruma getiren önce ülke Avusturalya oldu; 1960’ta Queensland’de olan tek uçak kazasını inceleyen yargıç, bütün uçaklarda uçuş veri kayıt cihazlarının olmasını öneri edecekti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.