Kasım Ayı Içinde Nebat Bakımı ne türlü yapılır ile ilgili faydalı bilgiler


Kasım Ayı Içinde Nebat Bakımı ne türlü yapılır ile ilgili faydalı bilgiler

Bu ay budama vakti olmasından ötürü çiçek ve bitkileriniz amaçlı bakım gerçekleştirmenin tam vakti. Kasım ayı içinde gökyüzü ve toprak şartları uyumlu meydana geldiği müddetçe, her çeşitli toprak işleri yapılabilir. Kış öncesinde yabansı otların ayıklanması ve nebat diplerinin kabartılması uyumlu olabilir, bununla birlikte kök diplerin torf, yaprak çürüntüsü kompost ve organik gübre ile örtülmesi kış koşullarına hazırlık bakımından faydalı olabilir.
Gerek kökleri kap içinde topraklı, gerekse çıplak köklü fidanların dikimi amaçlı bu ay idealdir. Dikimler toprak, kar ve don sebebinden işlenmez duruma gelinceye civarı sürdürülebilir.
Bu ay dikim ayı meydana geldiği civarı budama ayıdır da. Sonbahar budaması bilhassa çiçeklerin baharda ortaya getirdikleri sürgünler üstünde verici ağaççık ve süs çalıları amaçlı mühimdir.
Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarısı yerinden kesilmesiyle yapılırken, öbür bitkilerde budama biçimi, bitkinin cins ve ihtiyacına yönelik ayarlanmalıdır.
Bu dönemde budanan dal ve sürgünlerin uçları kış mevsiminde donabilir. O zaman bu ölü uçların baharda yine kesilmesi gerekir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.