Kaşıntı deyip geçmemekte yarar var

Kaşıntı deyip geçmemekte yarar var

Dermatoloji Uzmanı Dr. Reyhan Uzdil konu konusunda olarak yaptığı bildiride, “Sık rastlanan kaşıntı, pekçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Temel bir deri kuruluğu ya da egzamadan uyuza, haşere ısırmasından kritik alerjik reaksiyonlara civarı, hasta olanların doktora başvurmasının en sık sık nedenlerinden biridir.”diye konuştu.

Dr.Reyhan Uzdil, kaşıntının derinin gösterdiği bir reaksiyon meydana geldiğini belirterek, kaşıntının temel bir haşere ısırığından olabileceği benzeri, çok ek olarak karma karışık bir hastalığında belirtisi de olabileceğini, uzunca devam eden kaşıntıların ciddiye alınması gerektiğini ifade etti.

Avusturya Sen Jorj Hastanesi Dr.Reyhan Uzdil, izahını şu şekilde sürdürdü; “Kaşıntı şikayeti ile iştirak eden hastanın yaşı, ruhsal hali, kullandığı ilaçlar sorgulanmalıdır. Ihtiyar hastada görülen deri kuruluğu kaşıntı sebebi olabileceği benzeri sık sık keseleme, çok ateş gibi su ile alkali sabunlarla yıkanma benzeri alışkanlıklar da, derinin koruma amaçlı tabakasının zedelenmesine ne sebeple olabilmektedir.Hastanın bütün beden derisi kontrol edilmeli, deri

döküntüleri, mantar hastalıkları, uyuz, bitlenme, egzama, sedef ve öbür dermatolojik hastalıkların olup meydana gelmediği saptanmalıdır. Hasta öyküsü dikkatle alındıktan ek olarak sonra fizik muayenasıl kaşıntının sebebi belirlenmeye çalışılır, derideki görünür belirtiler değerlendirilir ve bunun için karşı iyileştirme tertip edir. Bu bulgularla bir akıbete varamadığımız vaziyetlerde, laboratuvar testleriyle olabilecek metabolik, sistemik nedenler araştırılmalıdır.

Tiroit hastalıkları, hamilelik, diyabet benzeri hormonal durumlar, üre, böbrek yetmezliği, metabolik durumlar, safra kesesi hastalıkları, barsak parazitleri depo hastalıkları, baskı ve ruhsal nedenler, kan hastalıkları, lenfoma, kanserler tarafından hasta değerlendirilmelidir. Altta yatan hastalıklar araştırılarak, patolojik değerlendirmelerle, öbür uzmanlardan da destek alınarak, kaşıntı sebebi yer almaya çalışılır. Iyileştirme nedene karşı yapılmalıdır.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.