Kemik İliği Nakil Merkezi açıldı

Kemik İliği Nakil Merkezi açıldı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Denetim ve Uygulama Hastanesi içerisinde Kemik İliği Nakil Merkezi merasimle açıldı.

KOÜ Tıp Fakültesi Genç Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. Nazan Sarper, merasimde yaptığı konuşmada, açılan merkezin Türkiye’nin 18’inci etkin genç kemik iliği nakil ünitesine sahip meydana geldiğini ifade etti. Merkezin şu anda yalnızca çocuklara hizmet vereceğini, zaman içerisinde büyüklerin de yararlanacağını belirten Sarper, genç ünitesindeki 4 yatakta senede 30 hastaya nakil yapılabileceğini, hastanede 18 yataklı genç hematoloji ve onkoloji birimi de meydana geldiğini, lösemi tanısı konulan bir hastayı, kemoterapi ve ilik nakli yapıldıktan ardından evine gönderecek vaziyette olduklarını ifade etti. Sarper, özel merkezlerin hastalara yalnızca kemik iliği nakil evresinde hizmet verdiğine dikkati çekerek, kemoterapinin, rehabilitasyonun çok mühim ve uzunca müddetli kısmı meydana geldiğini anlattı.

Uluslararası rakamlara yönelik lösemi görülme sıklığının 0-14 yıl grubunda surat binde 4 meydana geldiğini dair Profesyonel. Dr. Sarper, “Özellikle çocukluk döneminde en fazla görülen lösemi tipi vakaların yüzde 80’ini akut lenfoblastik lösemi oluşturur. Şu an Türkiye’deki hasta olanların en az yüzde 75’i bu hastalıktan kurtuluyor. Bunda kemoterapinin yeri çok kocaman. Şunu tanımlamak gerekli her lösemi hastasına nakil gerekmiyor. Bilhassa lenfoblastik lösemili hasta olanların önce süreçte yüzde 15’lik bir bölümüne nakil gerekiyor” diye söyledi.

Sarper, merkezde benzer özellikte yatak kapasitesine sahip yetişkin ünitesinin de bir sene içerisinde faaliyete açılacağını belirtti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.