Kemoterapi Öncesi ve Sonrası Beslenmeye Dikkat

Kemoterapi Öncesi ve Sonrası Beslenmeye Dikkat

Beslenme ve rejim uzmanı Meltem Şeniz Toksoy, kemoterapi rehabilitasyonu esnasında ve ardından farklı hemen yan etkilerin meydana çıkabileceğini belirterek, ”Bu hale ilişkili olarak kemoterapi öncesinde ve ardından beslenmeye çok uyarı edilmeli” dedi.

Toksoy, yaptığı sözlü olmayan açıklamada, kemoterapinin birey vücudundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmalarını engellemek amacıyla natürel ya da suni maddelerden meydana gelen ilaçlarla yapılmış olan tedavi şekli meydana geldiğini, kemoterapide yapılan ilaç rehabilitasyonunun vücuda bir takım hemen yan tesirlerinin yer aldığını ifade etti.

Tedavi esnasında farklı sindirim sistemi rahatsızlıkları ve tat almada farklılıklar görülebileceğine dair Toksoy, ”Bu dönemde kilo kaybı, bulantı, istifra (istifra (kusma)), ishal, kabızlık, anemi, ağız yaraları, halsizlik, saç dökülmesi, ödem benzeri pekçok hemen yan etkiler görülebilir” dedi.

Toksoy, mide rahatsızlıkları yaşamamak amacıyla çok ateş gibi ve ilgisiz besinlerin tüketilmemesi gerektiğini belirterek, iştahsızlık sebebiyle oluşabilecek kilo kaybını engellemek amacıyla da minik porsiyonlar ve sık
aralıklarla beslenilmesini ve içinde suni madde bulunduran besinlerden ve içeceklerden uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Aşırı yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durulması gerektiğine dikkati çeken Toksoy, şunları kaydetti:

”Kan değerleri düşük olduğunda kırmızı et tüketilebilir, fakat normal koşullarda haftada 2 kez kırmızı et, öbür günlerde de tavuk ve balık seçim edilmeli. Bolca su içilmeli. Çay ve kahve mahaline nebat çayları seçim edilmeli. Çorba, yoğurt benzeri sıvı/akışkan besinleri tüketmeye itina gösterilmeli. Kola, gazoz ve portakal suyu, greyfurt suyu benzeri gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.