Kestane balı, kanserden korunmak amaçlı muadil olacak

Kestane balı, kanserden korunmak amaçlı muadil olacak

Gevşek kıvamlı ve koyu rengarenk balın antioksidan ve antimikrobiyal tarafından zengin olduğuna dikkati çeken Kolaylı, “Kestane balının değerlerinin belirlenmesi için deney hayvanları üstünde yaptığımız araştırmalarda, karaciğer hasarlarını tedavi ettiğini, hepatit hastaları amaçlı muadil ilaç potansiyeli yer aldığını saptama ettik. Şu an bu türün öbür tıbbi değerlerini ortaya çıkartacak bilimsel araştırmalarımız devam ediyor. İnanıyorum ki bu kestane balı, kanserden korunmak amaçlı de muadil olacaktır” dedi.

Kolaylı, türün kendine has kokusu ve aromasıyla tanındığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bir kaşık kestane balı kullanımı, öbür balların 3-4 kaşık tüketimine eşit. Araştırmalar, Yepyeni Zelanda’nın tanınmış Manuka balından daha yüksek antimikrobiyal özelliğe sahip meydana geldiğini göstermiştir. Kestane balı kahvaltılık olarak ya da zaman içinde uyumlu dozlarda tüketilebilir. ‘Bal tüketmeyin, baldan uzak durun’ söylemleri çok hata tutumdur. Arı mahsulleri, Allah’ın helal kıldığı gıda ürünleridir. Bütün enerji kaynağı gıdalar benzeri balda

balanslı şeklide tüketildiğinde vatandaşlar amaçlı şifadır. Bilimsel olarak öbür emsallerine yönelik konsantre bir ürün meydana gelen kestane balı, yara ve yanıkların rehabilitasyonu benzeri pekçok hastalığın muadil doğa ilacıdır. Bundan ötürü ‘doğal antibiyotik’ olarak da adlandırılmaktadır.”

“KESTANE KANSERİYLE UĞRAŞ EDİLMELİ”

Kolaylı, nihai yıllarda kestane ağaçlarında kanser tehlikesi olduğuna dikkati çekerek, ağaç zararlılarıyla uğraş dair çalışılması gerektiğini ifade etti.

Kestane balına alakanın her geçen sene arttığını dile getiren Kolaylı, şu şekilde devam etti:

“Kestane ormanlarının sebep korunması ve gerekse de ağaç sayısının artırılması dair toplumda farkındalık meydana geldi. Bunun hepten artması gerektiğini tahmin ediyorum. Kestane, yalnızca balıyla değil, ürünü, ağacı ve peyzajıyla da çok değerlidir. Ülkemizde kestane balıyla alakalı yapılmış olan bilimsel çalışmalar desteklenmelidir. İnanıyorum ki bu bal, yeryüzünde mühim tıbbı ballar içinde yerini alacaktır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.