Kış lastiği yönetmeliğindeki son hüküm Valiliklerde

Kış lastiği yönetmeliğindeki son hüküm Valiliklerde

Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 3 yil öncesinde yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Kıstas ve Usuller ile Tartı ve Ebat Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik”e yönelik, kış lastiği takılmamış otomobillerin yola devam etmelerine müsaade verilmiyor ve otomobillerin işletmecilerine 519 TL ücret cezası uygulanıyor. Bu kaide zaten şehirlerarası yük ve seyahat taşıyan ticari araçları kapsamakla birlikte, vilayet kararı ile şehir içerisinde binek araçlara da kış lastiği mecburiyeti getirilmesi mümkün.

Kış lastiği protez mecburiyeti, 1 Aralık – 1 Nisan çağı içerisinde geçerlidir. Fakat kış lastiklerinin değişimi mümkün ise Kasım ayı içerisinde yapılmalıdır.

2012’de kış lastiğiyle alakalı yönetmeliğin yaşama geçmesiyle ve 2013’teki uygulamalarla birlikte, zorunluluk getirilmeyen segmentlerde de kış lastiğinin tüketimi ile alakalı farkındalık epeyce arttı. Araç sahiplerindeki bu hassasiyetin kış lastikleri pazarına mühim oranda yansımaları oldu. Türkiye’de %15-18 arasında meydana gelen olan kış lastiği penetrasyonu, 2012 senesinde yönetmeliğin yaşama geçmesiyle birlikte %30’ların üst kısmına çıktı. 2013 ve 2014’te bu oran bir miktar ek olarak yükselerek İtalya benzeri pekçok Avrupa ülkesini geride bıraktı. 2015 senesinde binek araç kis lastikleri sektöründe, son 5 seneye yönelik ek olarak düşük bir oranda da olsa büyüme beklentimiz devam etmektedir. Hafif ticari araç kış lastikleri pazarının ise doygunluğa eriştiğini ve geçen yil ile benzer adetlerde seyredeceğini düşünülüyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.