KİTABIN İÇENE ETTİ

KİTABIN İÇENE ETTİ

“…Matematikçi, fizikçi ve filozof Leibniz’e, Almanya’nın Hannover ilindeki zanaat müzesinde özel bir oda ayrılmıştır. Burada yer alan kitaplar aralarında büyük fakat içi boş meydana gelen bir cilt filozofun ilgisini çeker. Kitaba benzer bu ‘kitap kabı’ incelendiğinde açılabilir, ortasında büyük bir deliği yer alan, arkalıksız bir tahta iskemle meydana geldiği görülür.
Leibniz, bunu faytonuyla yaptığı tüm yolculuklarda yanına alır, sıkıştığında faytonu durdurtur, kitap kabına benzer oturma yeri delikli iskemlesini çayıra kurar ve rahatlarmış. Fakat ne türlü temizlendiğine konusunda kaynaklarda bir haber bulunmamaktadır ve bu da esasen o çağın Avrupa’sında birçok mühim sayılmamaktadır”.
Avrupa’da “Gardy-loo!” çığlığını duyarsanız anında bir yere sığının!
Bu kutuda gördüğünüz gravür, Paris’te 19. asrın başlarında anında altını çizen rastlanan bir sahneyi anlatıyor: Bayanın biri evinin penceresinden sokağın ortasına güpegündüz bir lâzımlık boşaltıyor!
Görüntüler, “helâ” kavramıyla birçok geç tanışan geçtiğimiz asrın Avrupa’sında olağan bir vakası aksettiriyor… O dönemde sokakta yürürken yaşanabilecek tehlikelerin en büyüğü, insanın kafasına ağzına civarı dolu bir lâzımlığın boca edilmesi idi ama Fransızlar bu işin önlemini almışlardı: Lâzımlığı sokağa dökecek meydana gelen birey evinin penceresini açıp avazı çıktığı civarı “Gare a l’eau!!!” başka bir deyişle “Suya dikkaaatt!!” diye haykırır, sokaktan geçenler ihtarı duyunca sipere girer benzeri anında yöntemin ortasına yahut karşın kaldırıma koşuşurlar ve birden çok saniye hemen ardından çevreyi bir koku kaplardı, çünkü pencereden auta boşaltılan lâzımlığın muhteviyatı sokağın ortasına dağılmış olurdu.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.