Kollarınız ya da Dizden Aşağınız Gün Içerisinde 15-20 Dk Işığı Almalı

Kollarınız ya da Dizden Aşağınız Gün Içerisinde 15-20 Dk Işığı Almalı

Güneşin birey sıhhatine faydalı tesirleri ile ilgili da haber verici Gözükara, kemik sağlığı amaçlı gerekli meydana gelen D vitaminini cilt yöntemiyle almanın ehemmiyetine değindi. Güneşin bilhassa kemik sağlığı amaçlı gerekli meydana gelen D vitamininin en mühim sentez kaynağı olduğuna dair Gözükara, şunları söyledi:

“Güneş ışınları açık cildimize vurduğu süre D vitamini sentezini sağlıyor ve bu D vitamini de bizim kemik metabolizmamızı tertip ediyor. Güneşe az maruz kaldığınız süre osteoporoz benzeri kemik hastalıklarına çok erken yaşta yakalanıyorsunuz. Bilhassa güneşin az görüldüğü ülkelerde bu yaygın tek hastalıktır. Ülkemizde de güneş çok pek ama güneşten gerçek yararlanmayı bilmediğimiz halde ya kayıp

veriyoruz ya yararını az görüyoruz. Sözgelimi çok kapalı olursanız, yalnızca yüzünüzden alacağınız güneş de yetmiyor. En azından kollarınız ya da dizden aşağınızın gün içerisinde aşağı yukarı 15-20 dk güneşe maruz kalması gerekmektedir ki, D vitamini eksikliği olmasın. Tersi halde D vitamini eksikliği bilhassa ileri yaş grubundaki karşımıza çıkıyor. D vitamini gıdalarla da edinilen tek vitamin ama gıdalarla aldığınızda böbrekte etkin vitamine dönüşüyor ve dönüşünde sorun varsa aldığınız gıda yetmiyor. Kesinlikle cilt yöntemiyle almanız gerekmektedir. Cilt yöntemiyle aldığınız D vitamini doğrudan kullanılabilen etkin D vitaminidir, gıdayla aldığınız doğrudan kullanamadığınız D vitaminidir. Bu bağlamda güneş ışığını kesinlikle almamız gerekmektedir.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.