Köpek tutumları ile ilgili yararlı bilgiler


Köpek tutumları ile ilgili yararlı bilgiler

Köpekler ile ilgili sualler ve yanıtları, köpeklerimiz hangi tutumları ne sebeple yaparlar ;
1-Köpeğimin aşılarına ne zaman başlamalıyım ?
En ideal aşıya başlangıç vakti 6-8 haftalıkkendir. Fakat bu köpeğinizin gelişimine ve sıhhat vaziyetine ilişkili olarak değişim gösterebilir. Bu konudaki en güzel kararı baytar hekiminiz verecektir.
2-Aşılardan öncesinde ya da sonra yıkama yapmamda bir mahzur var mı ?
Aşılardan en az 2 zaman öncesinde ve ardından yıkama yapılmaması ek olarak iyi olabilir. Tersi halde kimi sıhhat sıkıntıları yaşanabilir.
3- Köpeğim hanedeki bütün eşyaları kemirmeye çalışıyor. Ne yapabilirim ?
Bu tutum şekli çoğunlukla 2 sebepten kaynaklanır. Birincisi, köpeğiniz yavrudur ve diş değiştirmeye başlamıştır. İkincisi ise canı sıkılıyordur ya da sizi cezalandırıyordur. Şayet sorun diş değiştirme ise bu en berbat olasılıkla bütün daimi dişlerin bitirdiği 8 ay dolaylarında bitecektir. Siz ek olarak ona suni kemikler ya da kemirebileceği ama parçalayıp yutamayacağı oyuncaklar vererek zararı asgariye indirmeye çalışabilirsiniz. İkinci sorunu ise ihtarname nedenini tespit ederek ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun amaçlı gerekirse baytar hekiminize danışınız.
4- Köpeğim oynarken bir çok kez elimi ya da ayağımı ısırmaya çalışıyor. Bana bir zararı var mı ?
Bu yavru köpeklerde tamamıyla oyun amaçlıdır ve hem de onun amaçlı bir kontakt yoludur. Berbat bir emel taşımaz (Nadir olarak sıkıntılı yavrularda hakikaten ısırma amaçlı olabilmektedir) ve sizlere bir zararı dokunmaz. Fakat genel hijyen şartlarına uyarak çiziklerin üzerini bir dezenfektanla temizlemek olabilecek küçük tefek iltihaplanmaları önleyecektir.

————

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.