Köpekler ve İnsanlar ile ilgili yararlı bilgiler

Köpekler ve İnsanlar ile ilgili yararlı bilgiler

Aborjin olarak da malum Avustralya yerlileri nereden geldiler?
18. asırda Avrupalı denizciler Avustralya kıtasını keşfettiklerinde bizzat kendilerini kocaman tek sürpriz bekliyordu. Bütün kıtalardan koca okyanuslarla boşanmış bu siyah parçasında yaşayanlar vardı: insanlar ve köpekleri. Peki şayet bu yerliler Avustralya’ya nereden gelmişlerdi?
Bugüne civarı Aborjinlerin kökleri dair antropologlar ve arkeologlar aralarında tam tek düşünce birliği oluşmadı. Avustralya’ya kişilerin tek an önce bundan 45.000 sene önce gittiği biliniyor. Ardından gelenler olması gerektiği de. Zira yerlilerin köpekleri meydana gelen dingolar ve kullandıkları otomobiller çok çok sonra kıtaya getirilmiş. Demek ki arada Avustralya’ya tek takım göçler meydana geldi ve bu insanlar bugünkü Avustralya dingolarını getirdiler.
Proceedings of National Academy of Science’ta yayınlanan tek çalışmaya yönelik bu insanlar Hindistan’dan geldi. Tek Takım antropolog ve arkeologlar da bu ihtimalin üstünde durduysa da bugüne civarı bu düşünce birçok ciddiye alınmamıştı. Pugach ve ekibi 344 aborjn, Yepyeni Gine’li, güney doğu Asyalı ve Hintli’den kan örnekleri topladı ve SNP diye adlandırılan DNA farklılıklarına baktı. Neticeler Avustralya yerlilerinin Yepyeni Gine ve Filipinler’deki yerlilerden 36,000 sene önce ayrıldıklarını gösteriyor. Bu bundan önce antropologlar ve arkeologlar aracılığıyla belirlenmiş tarihten geç olsa da yazarlar bu farklılığın kullandıkları yöntemden kaynaklandığını beliriyorlar.
Asıl enteresan olansa Avustralya yerlileriyle Hintliler aralarında buldukları gen akışı. Pugach ve ekibinin belirtilerine yönelik 4,230 sene önce Hintliler Avustralya’ya göç etmiş olmalı. Bugüne civarı pek üstünde durulmayan bu ihtimal böylelikle ilk kez genetik olarak doğrulanmış oluyor.
Kafa karıştırıcı noktalar yok değil tabi. Sözgelişi, dingolar Yepyeni Gine köpekleriyle kocaman benzerlik gösteriyorlar. Bu da dingoların Hint göçünden çok bundan önce büyük ihtimal Yepyeni Gine üzerinden güney Asya’dan geldiğini gösteriyor. Yerlilerin kullandıkları aletlerin kıtaya geliş tarihleri de Hint göçünden önceye tekabül etmekte.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.