Korunayım Derken Hayatınızdan Olmayın !

Korunayım Derken Hayatınızdan Olmayın !

Doğum kontrol hapları en sık sık kullanılan savunma yollarından biridir. Fakat bu hapları tek uzmana danışmadan almak berbat neticelere ne sebeple olabilmektedir. Bayan Hastalıkları-Doğum ve Tüp Çocuk Uzmanı Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu konu konusunda veriler verdi.

Doğum kontrol hapları estrojen ve progesteron içerir, yüksek organizasyon ve az yan tesirleri sebebiyle 1960 seneninden beri günümüze civarı sıkça kullanılmış ve halen kullanılmakta meydana gelen en emin doğum kontrol yöntemlerinin en başında gelir.

İçerdikleri estrojen-progesteron hormonlarıyla bedende yumurtalıkların çalışmasına mani olurlar ve bu sayede kabul görmeyen hamilelikleri de önlerler. İlaç bırakıldığında doğurganlık süratle geriye döner bu sebeple de doğum kontrolünde seçim sebebidirler.

Doğum kontrol hapları etkili oldukları amaçlı seçilseler de, yeniden de korunmak talep eden kadınların bu ilacı uzmana danışarak almaları kocaman önem taşır. Zira ilaçlar tek takım kişilerde kuvvetli baş ağrısı yapabilir, migreni olanlarda da tetikleyici tesirleri doğurabilir.

Ailesinde meme kanseri ve geçmiş hikayelerinde derin ven trombozu olanlarda doğum kontrol hapının kullanılması ölümcül neticelere ne sebeple olabilmektedir. Yeniden 35 yıl üstü ve sigara içen, zor karaciğer rahatsızlığı meydana gelen kadınlarda da berbat neticelere neden verebilir.

Bunların dışarısında bilhassa penisilin grubu benzeri ek olarak birçok antibiyotik doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltarak hamileliğe ne sebeple olabilmektedir. Tek hastalıktan dolayı bu tür antibiyotikler kullanıldıkça aynı zamanda ek tek savunma yolu de uygulanmalıdır.

Yine de yüksek organizasyon, az yan etki, tane düzensizliği ve sancılarına sıkı gelmesi nihai zamanlarda meydana geldiği benzeri ileri ki dönemlerde de doğum kontrol haplarını önce alternatif olarak kullanmak kaçınılmaz olacaktır. Bütün bu sebeplerden dolayı yararlı meydana geldiği tartışmasız olsa da siz siz olun tek uzmana danışmadan aklınıza yönelik bu ilaçları sakın kullanmayın. Zira farklı hormonlar içerir ve farklı dozlardaki doğum kontrol haplarından kişiye en uygununu tercih ederek sunmak nihai derece mühimdir. Sözgelişi arkadaşınızın kullandığı hamilelik önleyici hap sizin amaçlı uyumlu olmayabilir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.