Köşe Yazıları Kaç Köşe

Köşe Yazıları Kaç Köşe

Davranışı tespit eden fikir durumundan, zaman kavramının farklı tek ehemmiyeti var. İleriye yönelik eylem ve davranışların öngörülebilmesi, bunların ne getirip ne götüreceğinin hesaplanabilmesi amaçlı düşüncelerin geliyor olacak zamanı da kapsaması gerekir. Yabancı tek söylemle geleceğin muayene altında tutulabilmesi fakat “düşünme”eylemi içerisinde geliyor olacak vaktin koltuk almasıyla olasıdır.
Yarın, sonrası zaman, geliyor olacak sene, bundan 5 sene ardından neye ihtiyaç duyacağız? Ne yapmamız, hangi önlemleri bugünden almamız gerekecek. Gelecekte ne benzeri rizikolar meydana çıkabilir? Bugünkü problemlerin gelecekte karşımıza çıkarabileceği neticeler neler? Bugünkü analiz eder yarına ilişkin hangi sorunları doğuracaktır. Bu Sabah sahip olduğumuz vesile ve imkanlardan en güzel ne türlü yararlanabiliriz?
Yukarıdaki sualleri yanıtlamayan tek düşünme eyleminin randımanlı, faydalı ve gerçek neticeler üretmesi mümkün değil. Geliyor Olacak zamanı kapsamayan tek düşünme eyleminin gerek tutum gerekse eylem olarak tek sonuç üretmesi çok kolay değil.
Değerlendirilen tümceler içinde geliyor olacak zaman ile bağlı olanlar azınlıkta: Cümlelerin yalnızca % 6’sı gelecekteki tek zamanı ilgilendiriyor.
Bunun manası şu: Fikir yazılarındaki tümceler % 94 benzeri ezici tek genellikle yaşanmış, sona ermiş zaman dilimlerini ele ediniyor. Yarından, sonrası günden, geliyor olacak seneden, kısacası gelecekten bilgi verici, geleceği aydınlatan tümceler yalnızca % 6 orbir an önce. Okuyucunun ufkunu genişleten, gelecekte meydana çıkabilecek gelişmelere bugünden hazırlanmasını kolaylaştıran cümlelerin sayısı pek nadir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.