Kulak ağrıları kanser belirtisi olabilir

Kulak ağrıları kanser belirtisi olabilir

Kulak ağrılarının ruhsal sıkıntılara dayandırılmasının hata meydana geldiği ve konuyu profesyonel hekimlerce değerlendirilmesi gerektiği belirlendi.

Burun, Boğaz Hastalıkları (KBB) ve Baş-Boyun) Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman, ortada yıl üstündeki bireylerde görülen kulak ağrılarının geniz, gırtlak ve yutak kanseri belirtisi olabileceğini iletti.

Kulak ağrılarının pekçok sebebi olabileceğine değinen Karaman, “Orta kulak, kulak kepçesi ve harici kulak yönteminin irini, kulak kiri, dik gürültü, kimyevi yanıklar, kulak travması, harici ve ortada kulak tümörleri, kulak ağrılarının en sık sık sebepleridir. Bu

yüzden ağrıları ruhsal olarak değerlendirmekten kaçınmalı, ağrıların nedenleri profesyonel hekimlerce yapılmış olan incelemeler sonucu olarak ortaya çıkarılmalıdır” dedi.

Karaman, kulak ağrısı şikayeti meydana gelen ortada yıl üstü kişilerin kesinlikle hekimlere müracaat etmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Orta yıl kişilerdeki kulak ağrıları geniz, gırtlak, yutak ve bilhassa aşağı yutak kanseri belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple ayrıntılı hikaye, endoskopik bakıyla geniz, gırtlak, yutak ve aşağı yutak benzeri muayenesi zor bölgeleri de içerir ayrıntılı kulak burun boğaz tetkikleri tanıya destekçi olabilir. Bütün bu sebeplerden ötürü kulak ağrısı meydana gelen hasta olanların kesin kulak burun boğaz uzmanı aracılığıyla değerlendirilmesi zaruridir.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.