Lisede başörtüsü

Lisede başörtüsü

BAŞÖRTÜSÜ çoğalış liselerde de özgür. Bu vaziyet haliyle eskiyen tartışmaları canlandırdı. “Daha genç yaştaki kızların başlarını örttürüyorlar”klişesi aldı yürüdü.
Türkiye toplumu, kimin genç sayıldığı ve ailenin genç üzerindeki yetkilerinin hudutları dair, hem bir geleneğin hem bir çağdaş hukukun kazandırdığı alışkanlıkların toplamından mürekkep eklektik bir yaklaşıma sahip.
İslam fıkhının kadını ve erkeği erişkin sayma kriteri ile çağdaş haklar sistemininki çeşitli. Inanç, bayan ve adam amaçlı farklı ve her ikisi amaçlı de fizyolojik bir yeterliliğe dair bulgular meydana çıktıktan ek olarak sonra çocuğu erişkin saymakta. Dinen erişkin onay edilen genç kız tesettüre girmeye de ehil. “Daha lise döneminde başları örttürülmüş…”diye başlayan o tümceler, yaşamlarının her segmentini çağdaş hayat stratejilerine yönelik tasarım etmiş olanlara sahici gelse de dindarlar amaçlı manalı değil. Zira lise dönemindeki inançlı bir genç kız, dinen erişkin onay edildiğini ve Allah’a karşın sorumluluğu meydana geldiğini biliyor, bizzat kararıyla örtünebiliyor. Ancak “Kendi kararım”demesinin çağdaş hukukta bir karşılığı meydana gelmediği amaçlı, bu ses açığa düşüyor. Zira çağdaş hukuka yönelik 18 yaşın altında isen, kendin üstünde belirleyici tasarruflarda bulunamazsın.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.