Lösemi genetik rahatsızlık taşıyan çocuklarda fazladan görülüyor

Lösemi genetik rahatsızlık taşıyan çocuklarda fazladan görülüyor

Çocukluk döneminin en sık sık görülen kanser tipi meydana gelen lösemi (kan kanseri) ile alakalı evrensel haber sahibi edinmek ve bu veriler ışığında çocuklarımızda görülebilecek bedensel değişiklerde, hekime başvurularınızda geç kalınmaması amaçlı bilgilerini paylaşan Kıray, şunları söyledi; “Unutmayınız ki, erken tanı dünya kurtarır! Lösemi, evrensel olarak bütün kemik iliği kanserlerinin partner ismi olup farklı tipleri mevcuttur. 15 yaşından minik çocuklarda görülen en sık lösemi tipi akut lenfoblastik lösemidir. Löseminin kesinlikle nedeni artık bilinmemektedir. Fakat bir takım genetik hastalıkları taşıyan çocuklarda sık gözlendiği saptanmıştır. Bu hastalıklar nadir olmakla birlikte; Down sendromu, Bloom sendromu, Ataksi telenjiektazi, Diamond blackfan rahatsızlığı, Nörofibromatoz Kostman rahatsızlığı benzeri genetik problemlere ilişkili meydana gelen bir takım hastalıklardır. Bununla Beraber yapılmış olan araştırmalarda; Adam cinsiyetli çocuklar, 2-5 yıl arasındaki, Beyaz ırktan meydana gelen çocuklar, Uygun Fiyat hali sıkı meydana gelen aile çocukları, Kadın karnında veya doğum sonrasında radyasyona maruziyet, Yakıt maruziyeti olanlarda lösemi olma ihtimali daha çok bulunmuştur.

Kemik iliği, 3 çeşit kan hücrelerinin yapım yeridir. Bu hücreler alyuvarlar, trombositler ve lökositlerdir. Lösemi, kemik iliğinin rahatsızlığı olduğundan, etkilenen çocuklarda bu 3 kan hücresi çeşidinin görevlerinde aksaklıklar olabilir. Özetle; bu çocuklarda kansızlığa ilişkili solukluk ve halsizlik, trombositlerde azalmaya ilişkili bedende toplanmış iğnesi başı civarı diye deyim ettiğimiz minik, yaygın, pembe-mor rengarenk döküntü halinde kanamalar veya vurma, çarpma, düşme olmadan spontane meydana gelen kocaman boyutta morarmalar ve lökositlerde azalmaya ilişkili ateş gözlenir. Kemik iliği dışına dağılmış hastalıkta, çocukların karaciğer ve dalaklarında büyümeye ilişkili karında şişkinlik, kemik tutulumuna ilişkili kemik ağrısı, topallama veya yürümeyi reddetme üstelik eklemlerde şişlik olabilir”

Löseminin tanısı pratik bir rahatsızlık olduğuna dair Kıray, “Doktorun talep edileceği temel bir kan tahlili kuşku uyandırır. Kan analizinde kansızlık ile beraber beyaz kürede yükseliş ve trombositlerde azalma gözlenir. Bu benzeri bir vaziyette kesinlikle tanı koymak amaçlı, çocuğun kemik iliğinden misal alınarak alakalı hekimlerce incelenmesi gerekir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.