Makul vatandaşlar OHAL’den yana

Makul vatandaşlar OHAL’den yana

Yaşanan bunca kargaşadan ardından bunu söylemem belki garip geliyor olacak ama Türkiye’de sayısı hayli pek mantıklı vatandaşlar da var.
Bunların katı ideolojilerle, katı siyasetle filan ilgisi yok, yalnızca kendilerine ve ailelerine yakıştığını düşündükleri dünya amaçlı mantıklı geliyor olacak tasarıları yapabilmeyi arzuluyorlar.
Bu grubun içerisinde bir sürü çeşitli dünya tarzına sahip bireyler var. Tümü de bizzat tarzının ek olarak gerçek, ek olarak uyumlu meydana geldiğini düşünüyor ve bunun amaçlı çabalıyor. Devletten yalnızca kendi huzurlu ve bağımsız şekilde yaşayabilmesi amaçlı gerekli olan güvenceyi sağlamasını bekliyor.
Bu vatandaşlar sürekli korku içerisinde, düşmanlıklar besleyerek hayatını sürdürmek istemiyorlar. Tek endişelerinin, çocukları ve torunlarının geleceği ile ilgili duyulabilecek normal kaygılardan ibaret olmasını istiyorlar.
Açıkçası hayatlarında normali özlüyorlar. Bunların çoğu kahraman filan değil, onların kahramanlıkları günlük hayatta ekmeklerini kazanırken; bebeklerinin, torunlarının geleceği amaçlı çalışırken görülebiliyor.
Ben sayıları hayli pek olduğuna inandığım bu kişileri “makuller” olarak tanımlıyorum.
Her sınıftan, köy ve şehirlerden, her ciro grubundan vatandaşlar var bunların içerisinde. Onları birleştiren tek partner nitelik, “hayatlarında bir bir sürü kez dövüş ve arbede istememeleri, yalnızca kendilerine ve ailelerine ek olarak sıkı dünya şartları sağlamak amaçlı uğraş etmeleri”dir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.