Manda Yoğurdu Kansere Karşı

Manda Yoğurdu Kansere Karşı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Baytar Fakültesi öğretim görevlileri, 440 mouse üstünde TÜBİTAK destekli yaptığı denetim, manda yoğurdunun kolon ve rektum (kolorektal) kanser rizikonunu mühim oranda azalttığını meydana koydu.

AKÜ’den yapılmış olan açıklamada, Profesyonel. Dr. İbrahim Demirkan başkanlığında Baytar Fakültesi’nden öğretim görevlilerinin meydana getirdiği ekibin, TÜBİTAK desteğiyle ”farelerde probiyotik yoğurdun ve kefirin kolo-rektal kanser üst kısmına koruma amaçlı ve sağaltıcı tesirlerinin karşılaştırılması” başlıklı tek projeyi yürüttüğü belirtildi.

Araştırma alanında, 8 haftalık 440 adam mouse üstünde iş yürütüldüğü, probiyotik yoğurdun ve kefirin kanser oluşmadan öncesinde ya da en azından kanserojen maddeye aynı zamanda maruz kalma çağında alınmasının, kanser rizikonunu düşürdüğünün gözlemlendiğinin belirlediği vurgulandı.

Profesyonel. Dr. Demirkan ise ”Probiyotiğin, itinalı olarak yeteri kadar miktarda tüketildiğinde bağırsak mikro florasına yerleşerek, normal beslenmenin ötesinde çeşitli yararlar imkanı sunan mikroorganizmalar” olarak tanımlanabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

”Çalışmalarda, manda yoğurdu ve L.rhamnosus ile yapılan ürünün diğerlerine göre tümörden koruma amaçlı ve ur oluşumunu tedbire tesirinin daha manalı meydana geldiği neticenine varıldı. Bu vaziyet, süt yağının bileşiminde doymuş yağ asitlerinin oranı daha çok meydana geldiği amaçlı, manda yağlarının kıvamı, donma ve menzile noktalarıyla iyot sayısı inek sütüne göre tek hayli çeşitli olmasından kaynaklanabilir. Bu ürün, tek takım basit yağ asitleri ve yağda eriyen vitaminleri epeyce fazla yüksek düzeylerde içermesi nedeni ile mühim tek hayvansal üründür. İleride ifade edilecek çalışmalarda manda yoğurdunun in vitro şartlarda hücre seviyesinde ve moleküler tesirleri durumundan incelenmesiyle etki mekanizması aydınlatılmış olacaktır.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.