Marş tartışması: İnsanın ‘kendisi benzeri’ ölebilme hakkı

Marş tartışması: İnsanın ‘kendisi benzeri’ ölebilme hakkı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bana yönelik birçok kimsenin içinden geçirdiği bir konuyu dile getirdi: “Şehitlerimizi Chopin’in cenaze marşıyla değil, Itri’nin tekbiriyle uğurlayalım.”
Mehmet Görmez bu teklifi durup dururken yapmış değil. Diyanet İşleri’ne bu konuyla alakalı birçok yakıntı ve istek mesajlıyor. Nitekim geçtiğimiz hafta Yüksekova’da şehit meydana gelen Özel Operasyon polisi Mustafa Sezgin’in tabanca dostları, naaş uçağa konulurken çalan Chopin’in “Opus 35, 2 numaralı Sibemol Minör Piyano Sonatı”na, başka bir deyişle “Cenaze Marşı”na reaksiyon göstermiş, daima bir oral tekbir getirerek bandoyu susturmuşlardı. Derken Ülkemiz Gaziler Vakfı Başkanı Lokman Aylar da izah yaptı: “Şehitlerimizi, milletimizin tekbir sesleriyle bestelenen Itri’nin ‘Tekbir’ yapıtıyla uğurlamak amaçlı kampanya başlattık.”
Teröre karşın, vatan defansı yaparken yaşamını yitiren insanlarımızın ulusal olmanın da ötesinde dini bir mefhumla, “şehitlik”makamıyla onurlandıklarını tahmin ediyoruz, Allah’ın (CC) vaadi üzerinden bu mefkureye sığınarak acılarımızla baş edebiliyoruz ve yeniden Allah’ın vaadi üzerinden kendileriyle gurur duyuyoruz. O takdirde son arzularının Allah’ın ismiyle, zikriyle uğurlanmak meydana geldiğini varsaymak abesle iştigal değil, haklı bir meşgale.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.