Mavi gözlü ve açık tenliler riziko altında

Mavi gözlü ve açık tenliler riziko altında

Uzmanlar güneşin zarar veren ışıklarından en fazla mavi gözlülerin etkilendiğini söylüyor. Dünyagöz Antalya Hastanesi’nden Dr. Semra Hoca Llapashtica yaptığı yazılı açıklamada; güneşin yüzünü tam anlamıyla gösterdiği yaz mevsiminde güneş ışınlarının şapka ve güneş gözlüğü takmayan kişilerde daimi görme hasarı oluşturabileceğini ifade etti. Açık rengarenk gözlerde melani pigmentinin az meydana geldiğini kaydeden Semra Hoca Llapashtica, bu pigmentin vücudu ultraviyoleye karşın savunan tek mimari taşı meydana geldiğini, bu sebeple açık gri ve mavi gözlerin güneşin zararından en fazla etkilenen gözler aralarında bulunduğunu ifade etti.

Açık rengarenk gözlere sahip bireylerin güneş ışınlarından daha çok etkileneceğini ifade eden Llapashtica, “Açık rengarenk gözlerde melanin pigmenti yetersizdir. Melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşın savunan tek yapıtaşıdır. Bu sebeple açık tenli,

açık nitelik gözlere sahip kişilerde savunma mekanizması zayıftır. Güneş ve güneş ışınlarına karşın çok daha çok hassastırlar. Açık gri ve mavi gözler güneşin zarar veren ışınlarından en fazla etkilenen gözlerdir”diye konuştu.

Llapashtica, güneş ışınlarının göze kayıp vermesi halinde, popüler sulanma, yanma ve kapaklarda kısılma ile karşısında konuştuğu bireyin surat hatlarını tam olarak görememe benzeri neticeler doğurabileceğini hatırlattı.

Gözümüzün ağ tabakasındaki makula olarak bilinen görme merkezine doğruca iştirak eden güneş ışınlarının görme merkezini yakabileceğini söyleyen Dr. Semra Hoca Llapashtica, “Buna Solar Retinopati diyoruz. Bilhassa güneş tutulması gerçekleştiğinde tutulmayı seyretmek amaçlı güneşe bakanımız izleyicilerde bu hali sık sık olarak görüyoruz. Özetle güneşe sürekli bakanımız kişilerde daimi görme hasarı gelişebilmektedir”diye sohbet etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.