Mavi lisan rahatsızlığı korkutuyor

Mavi lisan rahatsızlığı korkutuyor

Kocaeli Valiliğinden yapılmış olan açıklamada, Gebze Tepemanayır, Ahatlı, Yağcılar, Kandıra Pirceler, Kurtyeri, Derince Karagöllü/Bıçakçılar, Çavuşlu/Çal, Kartepe Ketenciler, İzmit Akmeşe/Sultaniye ve Zeytinburnu semtlerindeki hayvanlarda rahatsızlık şüphesine rastlandığı belirtildi.

Pendik Hayvancılık Denetim Enstitüsünden iştirak eden uzmanların bir takım numuneler aldığı anlam edilen açıklamada, hayvanlara mavi lisan rahatsızlığı teşhisi konulduğu söylendi. Bunun üst kısmına farklı tedbirler alındığını aktarılan açıklamada, bunlar kaydedildi:

“Öncelikle rahatsızlık görülen mahallere giriş çıkışlar yasaklanmıştır, 2. buyruğa civarı karantina uygulanmaktadır. Köylerde mavi lisan rahatsızlığı ile ilgili bilgilendirme çalışmaları devam ediyor. Mavi dilhastalığına karşın aşılama faaliyetlerine devam edilmekte, hamile ve rahatsızlık bulaşmış hayvanlara aşılama yapılmamaktadır.”

Bakanlıktan açıklama

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılmış olan açıklamada ise nihai günlerde bir takım basın yayım uzuvlarında “Kocaeli’nde mavi lisan hastalığından birden fazla hayvanın kayıp gördüğüne dair” haberlerin bulunduğu belirtildi.

Sivrisineklerle bulaşan mevzubahis hastalığın bir an daha önce 30 Mayıs 2014’te Yunanistan’da, daha ardından 15 Temmuz 2014’te Bulgaristan’da meydana çıktığı ve hastalığın İtalya ve Romanya’ya da dağıldığı hatırlatılan açıklamada, bunlar kaydedildi:

“Mavi lisan rahatsızlığı 12 Ağustos’ta ülkemizde Kırklareli’nin Kofçaz kazası, Karaabalar köyünde görülmüştür. Hastalığa karşın Etlik Baytar Muayene Orta Denetim Enstitüsü Müdürlüğü aracılığıyla aşı üretilmektedir.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.